Flixonase Aqueous Nazal Sprey

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Flutikazon propiyonat’tır. Flixonase Aqueous Nazal Sprey, vücutta  iltihaba neden olan maddelerin salınımını ve etkilerini azaltan bir ilaçtır. Yıl boyunca devam eden alerjik nezlenin (pereniyal alerjik rinit) ve mevsimlere bağlı nezlenin (saman nezlesi)  önlenmesi ve tedavisinde kullanılır. Kullanımı  yetişkinler ve 4 yaş üzeri çocuklar içindir.

Flixonase Aqueous Nazal Sprey Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Yıl boyunca devam eden alerjik nezlenin (pereniyal alerjik rinit) ve mevsimlere bağlı nezlenin (saman nezlesi)  önlenmesi ve tedavisinde kullanılır. Kullanımı  yetişkinler ve 4 yaş üzeri çocuklar içindir.
 3. Eğer adrenal bezinizde fonksiyon bozukluğu olduğu söylenmişse veya Ritonavir ile HIV tedavisi görüyorsanız ya da ağızdan mantar ilacı alıyorsanız; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 4. Son zamanlarda burun ile ilgili herhangi bir kaza veya ameliyat geçirdiyseniz veya burun içinde yaralar veya ülser varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. İlacın kullanımı sırasında burun kanaması, burunda iyileşmeyen yaralar ve görme problemi gibi durumlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız, durumu doktorunuza bildiriniz.
 6. Bu ilaç vücutta enfeksiyonlarla savaşan kan hücrelerinin azalmasına sebep olabilir. Hasta ve enfeksiyonlu kişilerle temastan kaçınınız.
 7. İlacı kullanmaya başladıktan bir kaç gün içerisinde iyileşme belirtileri görülür. Bir hafta sonra belirtilerinizde  iyileşme olmazsa doktorunuzu bilgilendiriniz.
 8. Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı çocuklarda kullanmayınız. Bu ilacın kullanımı çocuklarda gelişimi etkileyebilir Çocuğunuzun normalden daha yavaş geliştiğini gözlemliyorsanız durumu doktorunuza bildiriniz.
 9. 4 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

 

Flixonase Aqueous Nazal Sprey’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Kullanmadan önce burnunuzu temizleyiniz. Parmağınızla burun deliklerinden birini kapatınız. Başınızıı dik tutup pompanın ucunu diğer burun deliğinize sokup tam nefes alırken ilacı önerilen miktarda  püskürtünüz. Ardından aynı işlemi diğer burun deliğiniz için tekrarlayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımı sırasında ağır ve  sürekli burun kanaması, burunda iyileşmeyen yaralar, burun akması, baş ağrısı, sersemlik ve görme problemi gibi yan etkilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Flutikazon propiyonat

İlaç Marka İsmi:  Flixonase Aqueous Nazal Sprey

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir