Fenotral Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Difenhidramin hidroklorür’dür. Fenotral Şurup, vücuttaki doğal bir kimyasal olan histaminin etkilerine zıt yönlü etki gösteren ve alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılan  antihistaminik bir ilaçtır. Alerjik deri reaksiyonları; mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi); taşıt tutmasının önlenmesi; yaşlılarda görülen parkinsonizm; diğer yaş guruplarında görülen hafif  parkinsonizm;  ölüme dahi yol açabilen şiddetli alerjik reaksiyonlarda diğer ilaçları yardımcı olarak; gece uykularına yardımcı olarak veya  göz kapağının iç yüzünü ve göz yuvarlağının ön yüzünü kaplayan şeffaf zarın tozdan veya yiyeceklerden oluşan alerji sonucunda iltihaplanması durumlarında kullanılır. İlacın şurup formu, çocuklar ve kapsül veya tablet alamayan büyükler için tavsiye edilmektedir.

Fenotral Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki bir doğal kimyasal olan histaminin etkilerine zıt yönlü etki gösteren ve alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılan  antihistaminik bir ilaçtır.
 3. İlacı yeni doğmuş bebeklerde ve prematürelerde  (37 haftalık normal doğum süresinden önce dünyaya gelen yeni doğan) kullanmayınız.
 4. Eğer mide ve oniki parmak bağırsağı ülseri, midenin oniki parmak bağırsağa açılan bölümünde tıkanıklık, yüksek tansiyon, aşırı aktif tiroid, dar açılı göz tansiyonu, prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğu, 60 yaş üzerinde iseniz ve  alkol bağımlılığı gibi rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir. Doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 5. İlacı taşıt tutması için  kullanıyorsanız hareketten 30 dakika önce, uyku için kullanıyorsanız yatmadan 30 dakika önce almalısınız.
 6. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 7. Bu ilaç 12 yaşın altındaki çocuklara uykuya yardımcı olarak  verilmemelidir.
 8. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Çünkü ilaçla birlikte alkol kullanımı ilacın olası yan etkileri olan uyuşukluk ve baş dönmesi hissini daha da arttırmaktadır.
 9. Eğer 60 yaşın üzerindeyseniz, ilacın yan etkilerine maruz kalma riskiniz daha yüksektir.
 10. İlacın kullanımı sırasında dikkat gerektiren aktiviteleri yapmamalısınız. Eğer makine ve araç kullanacaksanız ya da tehlikeli aktiviteleri yapacaksanız bu ilacı kullanmayınız.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Hamilelerde alınması, çocuklarda yarık damak, yarıkIar ve diğer kusurlara sebep olabilir

Fenotral Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir ölçüm kabıyla veya şurubun kendi doz şırıngası ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. İlacı taşıt tutması için  kullanıyorsanız hareketten 30 dakika önce, uyku için kullanıyorsanız yatmadan 30 dakika önce almalısınız.

 

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Koordinasyon bozukluğu, ışığa hassasiyet, uyuşukluk, yorgunluk, baş ağrısı, ağız kuruluğu, mide ağrısı, mide bulantısı, idrar yapmada zorluk, kabızlık, ishal gibi durumlardan herhangi biri görüldüğünde acil yardım için doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi:  Difenhidramin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: Fenotral Şurup

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir