FACTIVE Film Tablet 320 mg

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Gemifloksasin’dir. FACTIVE 320 mg Film Tablet, vücuttaki bakterilerle savaşarak, bir çok farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonu tedavi edici bir antibiyotiktir. Kronik bronşitin kısa süreli ve ani olarak şiddetlenmesi, toplum kökenli zatürre ve sinüzit (sinüs iltihabı) tedavisinde kullanılır.

FACTIVE 320 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kronik bronşitin kısa süreli ve ani olarak şiddetlenmesi, toplum kökenli zatürre ve sinüzit (sinüs iltihabı) tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer herhangi bir nedene bağlı kalp ritim bozukluğunuz varsa; kullanmayınız.
 4. Kalp ritmini düzenleyen herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, beraberinde bu ilacı kullanmayınız.
 5. Eğer, eritromisin (antibiyotik), antipsikotikler (şizofreni, paranoya gibi ağır ruhsal
  bozuklukların tedavisinde kullanılan ilaçlar), trisiklik antidepresanlar (depresyon tedavisinde
  kullanılan ilaçlar) gibi ilaçlar kullanıyorsanız beraberinde FACTIVE’i dikkatli kullanınız.
 6. İlacın kullanımı tendon şişmesi ya da yırtılmasına sebep olabilir. Eğer, 60 yaşın üzerindeyseniz veya  ağız yoluyla steroid grubu bir ilaç alıyorsanız ya da  böbrek, kalp veya akciğer nakli geçirdiyseniz bu riskin meydana gelmesi olasılığı daha fazladır.
 7. İlacın kullanımı sırasında  güneş ışınlarına, güneş lambalarına ve solaryum ışınlarına maruz kalmaktan kaçınınız. Bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir. Dışarı çıkmanız halinde geniş etkili güneş koruyucuları kullanınız, koruyucu giysiler giyiniz.
 8. İlacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 9. Eğer antibiyotik alerjisi, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, kendinizde ya da ailenizde uzun QT aralığı varlığı, çizgili kas zayıflığı, eklemlerinizde problemler, ruhsal bir hastalık  (şizofreni , paranoya gibi),  ani hastalık nöbetleri (sara gibi) durumalarından herhangi birine sahipseniz; kullanmadan durumunuzu doktorunuza söyleyiniz.
 10. İlacı kullanırken  kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de rahatsızlıklarınızda  iyileşmeler görülebilir.
 11. Kullanımı baş dönmesine sebebiyet vereceğinden, araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerden uzak durunuz.
 12. 18 yaşından küçüklere verilmemelidir.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize danışmadan kullanmayınız.

FACTIVE 320 mg Film Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.  İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösterin.
 3. Kronik bronşitin kısa süreli ve ani olarak şiddetlenmesi tedavisinde  : 5 gün süreyle günde 1 tane FACTİVE Tablet;
 4. Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Mycoplasma pneumoniae veya Chlamydia pneumoniae etkenlerinden birinin sebep olduğu veya şüphe duyulduğu; orta veya hafif derecedeki toplumdan kazanılmış pnömoni tedavisinde : 5 gün süreyle günde 1 tane 320 mg FACTİVE Tablet;
 5. Çoklu ilaca dirençli Streptococcus pneumoniae, Klebsiella pneumoniae veya Moraxella catarrhalis etkenlerinden birinin sebep olduğu veya şüphe duyulduğu; orta veya hafif derecedeki toplumdan kazanılmış pnömoni tedavisinde : 7 gün süreyle günde 1 tane 320 mg FACTİVE Tablet şeklinde kullanılır.
 6. Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis etkenlerinden birinin sebep olduğu orta veya hafif derecedeki sinüzit (sinüs iltihabı) tedavisinde : 5 gün süreyle günde 1 tane 320 mg FACTİVE Tablet şeklinde kullanılır.

FACTIVE Film Tablet’in Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal, baş dönmesi, ağızda tat kaybı, ışığa karşı hassasiyet, deride hafif kızarıklık yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Gemifloksasin
İlaç Marka İsmi: FACTIVE Film Tablet 320 mg

FACTİVE sırasıyla; Antienfektifler (sistemik), Sistemik antibakteriyeller, Kuinolonlar, Fluorokuinolonlar ve Fluorokuinolonlar ve gemifloksasin olarak sınıflandırılmış şekilde, J01MA15 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz bu ilacın üretimini : ABDİ İBRAHİM İLAÇ SANAYİ yapar, ruhsatı da aynı şirkete aittir. Kullanım talimatı ve FACTİVE ‘a ait kısa bilgi pdf belgeleri (ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce bilinmesi gerekenler; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  ilaç etkileşimi, kontrendikeleri; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozaj bilgileri; istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler) aşağıdadır.

FACTİVE Film Tablet 320 mg kullanma talimatı

FACTİVE Film Tablet 320 mg kullanma talimatı

FACTİVE Film Tablet 320 mg kısa ürün bilgisi

FACTİVE Film Tablet 320 mg kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir