Eumovate Merhem

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Klobetazon bütirat’ tır. Eumovate Merhem, vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihaba sebep olan kimyasalların etkilerini azaltan, kaşıntı önleyici ve kan damarlarını büzücü etkisi olan bir merhemdir. Böcek ısırıkları; deri iltihapları; dış çevrede bulunan maddelerle temas sonucu oluşan veya alerjik kökenli deri iltihabı (bebek bezi pişikleri gibi); dış kulak iltihabı; böcek ısırığı; ışığa karşı hassas ciltlerde görülen kaşıntı, kızarıklık ve kurdeşen gibi bozuluklar (fotodermatit); ciltte yumruların oluşması ile karakterize şiddetle kaşınan döküntü ve pembe-kırmızı kabarcıkların görüldüğü kronik deri hastalığı (prurigo nodularis); kronik iltihaplı cilt hastalığı olan atopik egzama; yüz, saçlı deri ve vücudun üst kısmında görülen , fakat kesin nedeni belli olmayan iltihaplı ve kaşıntılı bir cilt hastalğı olan Unna hastalığı tedavisinde kullanılır.

Eumovate Merhem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihaba sebep olan kimyasalların etkilerini azaltan, kaşıntı önleyici ve kan damarlarını büzücü etkisi olan bir kremdir.
 3. Bebeklerde ve çocuklarda egzama tedavisi doktor gözetiminde sürdürülmelidir. Uzun süreli kullanımdan kaçınılmalı ve tedavi süresi 7 günü aşmamalıdır.
 4. Sivilceli yüz bölgesinde kullanmayınız.
 5. Mantar ve  virüsten meydana gelen cilt enfeksiyonlarını  tedavi etmemektedir.
 6. Kremi uygulamaya başladıktan birkaç gün içinde belirtiler  kötüleşirse acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. İlacı 2 veya 4 hafta düzenli olarak kullanmanıza rağmen düzelme sağlanmazsa, doktorunuzla görüşüp, tedavi ve tanı yeniden değerlendirilmelidir.
 8. İlacı kullanmaya başladıktan sonra mantar, bakteri veya virüs enfeksiyonu belirtileri görülürse derhal doktorunuza bildiriniz. Doktor gözetiminde uygun ilaç tedavisine başlamalısınız.
 9. Kremi uyguladığınız cilt bölgesini kesinlikle bandajlamayınız, rahat ve bol kıyafetler giyiniz.
 10. Eğer herhangi bir türde cilt enfeksiyonu (uçuk, su çiçeği gibi) varsa ya da sivilce probleminiz veya rozasea (ciltte ve burun çevresinde şiddetli al basması) varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Eumovate Merhem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Merhemi, tedavi edilecek bölgeye ince bir film tabakası  halinde uygulayınız ve  hafif hareketlerle sürünüz.  Merhemi  uyguladığınız cilt bölgesini kesinlikle bandajlamayınız, rahat ve bol kıyafetler giyiniz. Eğer bir bebeğin çocuk bezi bölgesi tedavi ediliyorsa, sıkı ve dar bezler kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ciltte kaşıntı ve ağrı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Klobetazon bütirat

İlaç Marka İsmi:  Eumovate Merhem

Eumovate Merhem İlaç Prospektüsü


Eumovate-Merhem-İlaç-Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir