Eselan İ.V. Enjeksiyon İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Omeprazol’dür. Eselan İ.V. Enjeksiyon İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon, midede üretilen asit miktarını azaltarak çalışır. Aşırı mide asidinin meydana getirdiği gastroözofajeal reflü ( mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi.) hastalığı, mide asidinin yemek borusuna zarar vermesinden dolayı oluşan eroziv yemek borusu iltihaplanması durumlarıyla ilgili bir ilaçtır. Ayrıca mide ülseri rahatsızlığı tedavisinde antibiyotiklerle birlikte verilebilir.

Eselan İ.V. Enjeksiyon İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Aşırı mide asidinin meydana getirdiği gastroözofajeal reflü ( mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi.) hastalığı, mide asidinin yemek borusuna zarar vermesinden dolayı oluşan eroziv yemek borusu iltihaplanması durumlarıyla ilgili bir ilaçtır. Ayrıca mide ülseri rahatsızlığı tedavisinde antibiyotiklerle birlikte verilebilir.
 3. İlacınızı doktorunuzun tavsiye ettiği sürece kullanınız. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir.
 4. Tedavi sırasında mide ekşimesi ve göğüste ağrılı yanma hissi sıklıkla kalp krizinin erken belirtileriyle karıştırılır. Eğer göğüs ağrısı ya da ağırlık çökmesi hissi, baş dönmesi, kol ve/veya omuza yayılan ağrı, terleme, bulantı, kusma, genel olarak hasta hissetme gibi belirtilere sahipseniz  tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurun.
 5. İlacı doktor tavsiyesi olmadan  küçük çocuklara vermeyiniz.
 6. Eğer karaciğer veya kalp hastasıysanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Doz ayarlamalarına ihtiyaç duyulabilir.
 7. Hırıltılı nefes sesi ile birlikte mide ekşimesi, göğüste ağrılı yanma hissi,bulantı, kusma, mide ağrısı, kilo kaybı, göğüs ağrısı, 3 aydan fazla süredir devam eden mide ekşimesi ve göğüste ağrılı yanma hissi, kan ya da kahve telvesi benzeri kusma, kanlı ya da siyah dışkı, yutma esnasında sıkıntı veya ağrı  rahatsızlıklarına sahpseniz doktorunuzun tavsiyesi olmadan bu ilacı kullanmayınız.
 8. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Eselan İ.V. Enjeksiyon İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon’ un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç toplardamar içine  verilmek suretiyle uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, mide ağrısı, şişkinlik,  baş ağrısı, ishal  gibi hafif yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi:   Omeprazol

İlaç Marka İsmi: Eselan İ.V. Enjeksiyon İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir