Eritretin Jel

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Eritromisin ve Tretinoin (Retinoik asit)‘ dir.  Eritretin Jel, vücutta iltihap oluşumuna sebep olan kimyasalların etkilerini azaltır ve bakterilerin cilt üzerinde yayılmasını engeller. Hafif ve orta şiddetli sivilce (Akne) tedavisinde ve ciltte görülen iltihaplı veya iltihapsız bozuklukların  tedavisinde etkilidir. Komedon (cilt altındaki yağ ile kir tabakasının birleşmesinden oluşan siyah noktalar), püstül (içi irinle dolu kabarcık) ve papüllerle (deride küçük, kenarları iyice belli kabartılar) birlikte görülen Akne vulgaris (sivilce) tedavisinde kullanılır.

Eritretin Jel Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Eritretin, iltihap oluşumunu ve bakterilerin yayılmasını önleyerek, sivilcelerin giderilmesini sağlar.
 3. Eğer, gül hastalığınız veya akut egzama yada ağız çevresinde  cilt iltihabı durumlarından herhangi biri varsa; kullanmayınız.
 4. Rüzgar yanığı ve güneş yanığı ciltlerde, enfeksiyonlu, egzamalı, açık yaralı ve  yanık cilt bölgelerinde kullanmayınız.
 5. Ağız, burun ve gözünüze temas ettirmeyiniz.
 6. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 7. Tedavi süresince güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınınız. Cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir, güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 8. Jelin daha sık ve daha çok kullanımı tedaviden iyi sonuç alınmasını sağlamaz ve ciltte kızarıklık, soyulma, kaşıntı gibi yan etkilere sebep olabilir. Böyle bir durumda ilacın kullanımını azaltabilir ya da ilacın kullanımına birkaç gün ara verebilirsiniz.
 9. Tedaviye başladıktan sonra iyileşme belirtileri görülmese de, doktorunuzun reçete ettiği sürece kullanmaya devam ediniz. İyileşme belirtilerinin görülmesi  3 ayı bulabilir.
 10. İlacın tam olarak iyi etkilerini görebilmeniz  ve tedavinin olumlu sonuçlanması için  en az 3 ay süre ile kullanınız.
 11. Başlangıç dozu olarak gün aşırı özellikle gece yatmadan önce tedavi edilecek bölgeye sürünüz ve iyice yediriniz. 3-4 gün sonra günde 1 kez akşamları  uygulanabilir.
 12. Tedaviniz süresince cildinizde kuruma oluşacağından, A ve E vitamini içeren cilt besleyici ve nemlendirici krem kullanınız.
 13. Daha sık ve daha çok kullanımı tedaviden iyi sonuç alınmasını sağlamaz ve ciltte kızarıklık, soyulma, kaşıntı gibi yan etkilere sebep olabilir. Böyle bir durumda ilacın kullanımını azaltabilir ya da ilacın kullanımına birkaç gün ara verebilirsiniz.
 14. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 15. Hamilelik ve emzirme döneminde doktorunuza danışmadan kullanılmamalıdır.

Eritretin Jel ‘in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Tedavi edilecek bölgeyi temizleyip ılık su ile durulayınız. Kuruladıktan sonra ilacı parmağınızın ucuyla ince bir tabaka halinde sürerek, hafif hareketlerle masaj yapınız.
 3. Başlangıç dozu olarak gün aşırı özellikle gece yatmadan önce tedavi edilecek bölgeye sürünüz ve iyice yediriniz. 3-4 gün sonra günde 1 kez akşamları  uygulanabilir.
 4. İyileşme belirtileri tedavinin 4. ila 8. haftasından sonra görülür.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Tedavi edilen bölgede  tahriş, kızarıklık, kaşıntı ve batma hissi yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Eritromisin, Tretinoin (Retinoik asit)
İlaç Marka İsmi:  ERITRETIN  Jel

 

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir