Ergafein Draje

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Ergotamin tartarat, Kafein, Parasetamol ‘dur.  Ergafein Draje, beynin çevresindeki  kan damarlarını daraltarak çalışan, baş ağrısı ilacıdır.  Aura (nöbet öncesi görülen genellikle birkaç saniye süren uyarılar; dokunma duyusunda değişiklik ve karıncalanma; kendini kötü hissetme veya iç sıkıntısı ya da tam tersi neşe ve kendini çok iyi hissetme; vücudun çeşitli bölgelerinde görülen seyirme ya da kas hareketleri en sık görülen belirtilerdir.)  ile birlikte görülen veya aura olmadan görülen migren baş ağrısı ve histaminik sefalji (bir çeşit baş ağrısı) olarak adlandırılan baş ağrısını önlemek ve kesmek için kullanılır.

 

Ergafein Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Migren baş ağrısı ve histaminik sefalji (bir çeşit baş ağrısı) olarak adlandırılan baş ağrısını önlemek ve kesmek için kullanılır.
 3. Eğer ciddi karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da yüksek tansiyon, kalp hastalığı, angina (göğüs ağrısı), kan dolaşımı sorunları, damar tıkanıklığı, astım, alkol bağımlılığı, göz tansiyonu, kansızlık ya da kalp krizi veya felç (inme), mini-felç (inme) öykünüz varsa; kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. Kullanımı sizin için uygun değildir.
 4. Kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir ve bu durum gebelikle sonuçlanabilir. İstenmeyen bir  gebeliği önlemek için hormonal olmayan kondom, diyafram, spermisid gibi  doğum kontrol yöntemlerini uygulamalısınız.
 5. Bazı ilaçlarda birlikte kullanımı beyne ya da vücudun diğer kısımlarına olan kan akışının azalması tehlikesini yaratabilir. Özellikle antibiyotikler, antidepresanlar, kalp veya tansiyon ilaçları ya da AIDS tedavisi için kullandığınız ilaçları doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.
 6. İlacın kullanımı sırasında el ve ayaklarınızda uyuşma görülürse ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.
 7. Tedaviniz sırasında greyfurt yemekten ve suyunu içmekten kaçınınız.
 8. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 9. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde kesinlikte kullanmayınız.

Ergafein Draje’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemeklerden sonra tok karnına alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, uyku hali, karıncalaşma ve yanma hissi gibi duyusal bozukluklar,  üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri, bulantı ve kusma (migrene bağlı olmayan), karın ağrısı, bağırsak gazı, hazımsızlık yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Ergotamin tartarat, Kafein, Parasetamol
İlaç Marka İsmi: Ergafein Draje

Ergafein Draje Kullanma Talimatı


ergafein-draje-kullanma-talimati

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir