Epsile Divitab Film Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Okskarbazepin’dir. Epsile Divitab Film Tablet, istem dışı kasılmalara sebep olan  beyindeki uyartıları yavaşlatarak, istem dışı kasılmaları durduran ya da  önleyen antiepileptik bir ilaçtır. Yetişkinlerdeki ve  çocuklarda görülen  istem dışı kasılmaların eşlik ettiği ya da etmediği basit parsiyel nöbetler (vücudun belirli bir yerinde başlayan ve başladığı yerde de kalabildiği gibi ilerleyerek vücudun yarısına yayılabilen bir epilepsi türü) ve kompleks parsiyel nöbetler (basit parsiyel nöbetlere bilinç bulanıklığı ve bilinç kaybının eşlik ettiği nöbetler) ve tonik-klonik epilepsi (bilinç kaybı ve kaslardaki  artan kasılmaların meydana getirdiği kol ve bacaklarda istem dışı kasılmalarla karakterize nöbetler) tedavisinde kullanılır.

Epsile Divitab Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İstem dışı kasılmalara sebep olan  beyindeki uyartıları yavaşlatarak, istem dışı kasılmaları durduran ya da  önleyen antiepileptik bir ilaçtır.
 3. İlacı kullanırken alkol almayınız.Çünkü  alkol kan seviyelerinde değişikliklere yol açabilir.
 4. Karaciğer hastalığı ve böbrek hastalığınız var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz ki, doktorunuz duruma göre doz ayarlamaları yapılabilsin.
 5. İlacın rahatsızlığınızı iyileştirdiğinden emin olabilmeniz için düzenli olarak kan tahlilleri yaptırmanız gerekmektedir. Karaciğer fonksiyonlarınızı da test ettirmelisiniz.
 6. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi yeni yada daha da artan rahatsızlıklara sahipseniz  derhal doktorunuza başvurunuz.
 7. İlacı hastalık nöbetleri için kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın alımına devam ediniz. Çünkü ilacın alımını durdurursanız hastalık nöbetlerinde artış görülebilir.
 8. Yanınızda acil durumlar için bu ilacı kullandığınızı belirten kimlik kartı ve bilgilendirme bilekliği taşımalısınız.
 9. İlacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir ve bu durum gebelikle sonuçlanabilir. Hormonal olmayan diğer İstenmeyen bir  gebeliği önlemek için hormonal olmayan kondom, diyafram, spermisid gibi  doğum kontrol yöntemlerini uygulamalısınız.
 10. 2 yaşından küçük çocuklarda kullanılması önerilmez.
 11. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, makine ve araba kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivasyonlarda dikkatli olunuz.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde bu ilacı kesinlikle kullanmamalısınız.

Epsile Divitab Film Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemek esnasında veya aç karnına alabilirsiniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu
 2. Endişe, kaygı, telaş, heyecan agresif, hiperaktif hissetme hali, intihar ve kendine zarar verme düşüncesi oluşması  ya da ruh halinde ve davranışlarda değişiklikler , güçsüzlük, halsizlik, koordinasyon eksikliği, artan ya da kötüleşen hastalık nöbetleri, bilinç bulanıklığı ve hepatit (karaciğer iltihabı) gibi yan etkiler görülebilir. Tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

 

 

İlaç Etken Maddesi: Okskarbazepin

İlaç Marka İsmi:  Epsile Divitab Film Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir