Epivir Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Lamivudin’dir.  Epivir Film Tablet, belirli virüs hücrelerinin çoğalmasını önleyen, kronik hepatit B  tedavisi ve HIV enfeksiyonu ile ilgili  bir ilaçtır. İlacın 100 mg’ lık formu kronik hepatit B tedavisinde, 150 mg’ lık  formu ve sıvı formu ise AIDS hastalığına yol açan HIV enfeksiyonu tedavisinde kullanılır.

Epivir Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Belirli virüs hücrelerinin çoğalmasını önleyen, kronik hepatit B  tedavisi ve HIV enfeksiyonu ile ilgili  bir ilaçtır. İlacın 100 mg’ lık formu kronik hepatit B tedavisinde, 150 mg’ lık  formu ve sıvı formu ise AIDS hastalığına yol açan HIV enfeksiyonu tedavisinde kullanılır.
 3. Hepatit B hastalğınız varsa  ilacın alımını durdurduktan  sonraki birkaç ay karaciğer fonksiyonlarınızı  doktorunuza kontrol ettirmelisiniz. Çünkü aylar sonra bile karaciğerde semptomlar gelişebilir.
 4. İlacın kullanımı vücudunuzda  enfeksiyonlarla  savaşan kan hücrelerini azaltabilir. Bu  durum bir yaralanma esnasında kolay kanama meydana getirir. Böylece etrafınızdaki hasta kişilerden daha kolay hastalık kapabilme riski oluşur. Bunun için düzenli olarak kan tahlili yaptırmalısınız.
 5. Eğer pankreas iltihaplanması, kaslarda problem, karaciğer hastalığı ve böbrek hastalığınız var ise  doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmayınız.
 6. 12 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.
 7. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Çünkü ilaçla birlikte alkol kullanımı pankreas ve karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 8. HIV enfeksiyonlu ya da AIDS iseniz hamilelik döneminde gerektiği şekilde tedavi olmazsanız, doğmamış bebeğe zarar verebilir.  Emzirme döneminde ise kesinlikle bebek emzirmeyiniz. Bebek HIV olarak doğmasa bile bebeğe emzirme yoluyla HIV enfeksiyonu bulaşabilir.

 

Epivir Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı bir bardak dolusu su ile birlikte yemeklerle ya da yemeklerden önce aç karnına alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp altışlarında artış ve düzensizlik, solunum problemleri, mide ağrısı, mide bulantısı ve kusma, kas ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, kol ve bacaklarda hissizlik veya soğukluk hissi gibi yan etkilerde tıbbi yardım için doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Lamivudin

İlaç Marka İsmi: Epivir Film Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir