Epdantoin 100 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Fenitoin sodyum’ dur. Epdantoin 100 mg Tablet, hastalık nöbetlerine (epilepsi nöbeti gibi) sebep olan beyindeki uyartıları yavaşlatarak, istem dışı kasılmaları önleyen ve durduran bir ilaçtır. Çeşitli epilepsi (sara) nöbetlerinin  kontrol altına alınması, istem dışı kasılmaların önlenmesi ve tedavisi,  beyin ameliyatı sırasında veya sonrasında ya da kafanın şiddetli darbe alması, yaralanması  sonrasındaki nöbetleri kontrol altına almak ve önlemek amacıyla kullanılır. Ayrıca trigeminal nevraljinin (yüz siniri ağrısı) tedavisinde de kullanılabilir.

Epdantoin 100 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. hastalık nöbetlerine (epilepsi nöbeti gibi) sebep olan beyindeki uyartıları yavaşlatarak, istem dışı kasılmaları önleyen ve durduran bir ilaçtır.
 3. Tedaviniz sırasında alkol almayınız. Alkol kan seviyelerinde değişikliklere yol açabilir.
 4. İlacın rahatsızlığınızı iyileştirdiğinden emin olabilmeniz için düzenli olarak kan tahlilleri yaptırmanız gerekmektedir.
 5. Tedaviniz sırasında kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi yeni yada daha da artan rahatsızlıklara sahipseniz  derhal doktorunuza başvurunuz.
 6. Eğer hastalık nöbetleriniz için kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın alımına devam ediniz. İlacın alımını durdurursanız hastalık nöbetlerinizde artış görülebilir.
 7. İlacın kullanımı kan şekerinizi düşürebilir. Eğer şeker hastası iseniz, bu ilacı kullandığınız süre boyunca kan şekerinizi düzenli aralıklarla ölçtürünüz.
 8. Yanınızda acil durumlar için bu ilacı kullandığınızı belirten kimlik kartı ve bilgilendirme bilekliği taşımalısınız.
 9. Karaciğer hastalığı,  porfiri, şeker hastalığı, D vitamini eksikliğinden doğan kemiklerin zayıflamasına ilişkin herhangi bir rahatsızlık   gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz ki duruma göre doz ayarlamaları yapılabilsin.
 10. Kullanımı diş eti hastalıklarına sebep olabilir. Diş eti hastalıklarını önlemek için sık sık dişlerinizi fırçalayınız ve diş ipi kullanınız. .
 11. İlacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir ve bu durum gebelikle sonuçlanabilir. Hormonal olmayan diğer İstenmeyen bir  gebeliği önlemek için hormonal olmayan kondom, diyafram, spermisid gibi  doğum kontrol yöntemlerini uygulamalısınız.
 12. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, makine ve araba kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde  doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmayınız.

Epdantoin 100 mg Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Her gün aynı saatlerde almaya özen gösteriniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Yüzde ve dudak şeklinde değişimler, kolay kanama ve çürük oluşumu, mide bulantısı, karın ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma),isilik, ciltte morarma, içi sıvı dolu kabarcıklar,  gözlerde sürekli kas hareketleri, bilinç bulanıklığı, denge ve koordinasyon bozukluğu, konuşmada bozukluk, durumlarından herhangi birine veya birkaçına sahipseniz tıbbi yardım acilen  doktorunuza başvurunuz.
 3. Baş dönmesi, baş ağrısı, uykusuzluk, geçici sinirlilik, zihin karışıklığı, dil dolaşması, diş etlerinde büyüme yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Fenitoin sodyum

İlaç Marka İsmi:  Epdantoin 100 mg Tablet

Epdantoin 100 mg Tablet İlaç Prospektüsü


epdantoin-100-mg-tablet-ilac-prospektusu

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir