Enit Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Nitrendipin, Enalapril maleat’tır. Enit Tablet, kan basıncının, tek başına Enalapril veya Nitrendipin ile yeterince kontrol altına alınamayan hastalarda  arteriyel hipertansiyon ( atardamarlardaki kan basıncının sürekli biçimde normal değerlerin üstünde seyretmesi durumu) tedavisinde kullanılır.

Enit Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kan basıncının, tek başına Enalapril veya Nitrendipin ile yeterince kontrol altına alınamayan hastalarda  arteriyel hipertansiyon ( atardamarlardaki kan basıncının sürekli biçimde normal değerlerin üstünde seyretmesi durumu) tedavisinde kullanılır.
 3. İshal, kusma ve aşırı terleme vücutta su kaybına sebep olacağından  bu ilacın kullanımı sırasında her gün bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Aksi takdirde aşırı su kaybı, böbrek yetmezliğine, aşırı  düşük tansiyona ve  elektrolit bozukluklara yol açabilir.
 4. İlacın kullanımı sırasında doktorunuz ile görüşmeden greyfurt  ve greyfurt suyu tüketmeyiniz.
 5. Şiddetli böbrek hastalığı ya da  diyaliz tedavisi görüyor olmak, şiddetli karaciğer yetmezliği, böbreklerde kan taşıyan damarlarda daralma, ani gelişen kalp yetersizliği, ani gelişen felç, kalıtsal ya da nedeni belli olmayan anjiyoödem rahatsızlığı durumlarından herhangi birisi var ise bu ilacı kullanmayınız.
 6. Böbrek hastalığı veya diyaliz tedavisi görüyor olmak, böbrek nakli geçirmiş olmak, kalp hastalığı ve konjestif kalp yetmezliği, karaciğer hastalığı, ciddi damar hastalığı, şeker hastalığı, iltihaplı eklem romatizması rahatsızlıklarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 7. İlacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir. Çünkü yüksek  tansiyon  sıklıkla belirti göstermez.
 8. İlacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Ayrıca böbrek ve  karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 9. Eğer herhangi bir bir ameliyat olmanız gerekiyorsa, bu ilacı kullandığınız süreyi, ameliyattan belirli bir süre önce cerrahınıza  söylemelisiniz. İlacı kullanmayı belirli bir süre durdurmanız gerekebilir.
 10. İlacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 11. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahip olduğundan, makine ve araç kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivasyonlarda çok dikkatli olmalısınız.
 12. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

 

Enit Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile birlikte aç karnına veya yemek esnasında yutunuz. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Soluk alıp vermede zorluk, kalp atışlarında düzensizlik, hızlılık ve çarpıntı, kanlı idrar, bacaklarda ödem, yanma, batma ve karıncalaşma hissi   gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz  tıbbi yardım için  acilen doktorunuza başvurmalısınız.

 

İlaç Etken Maddesi:  Nitrendipin, Enalapril maleat

İlaç Marka İsmi: Enit Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir