Ekosetol Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol’dür. Ekosetol Şurup, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Çocukların üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı ağrı ve ateş durumlarında ve aşı sonrası görülen ağrı ve ateş durumlarında; eklem ve kas ağrısı, sinir ağrısı, bel ağrısı, sırt ağrısı, travma (darbe) ve ameliyat sonrası görülen ağrılar, adet dönemi ağrıları, baş ağrısı, migren, diş ağrısı, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara bağlı ağrı ve yüksek ateş durumlarında kullanılır.

Ekosetol Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Çocukların üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı ağrı ve ateş durumlarında ve aşı sonrası görülen ağrı ve ateş durumlarında; eklem ve kas ağrısı, sinir ağrısı, bel ağrısı, sırt ağrısı, travma (darbe) ve ameliyat sonrası görülen ağrılar, adet dönemi ağrıları, baş ağrısı, migren, diş ağrısı, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara bağlı ağrı ve yüksek ateş durumlarında kullanılır.
 3. Eğer karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuz doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Ağrılı durumlarda yetişkinlerde 10 günden fazla, çocuklarda ise 5 günden fazla kullanılmamalıdır. Eğer şikayetleriniz bu süre içerisinde iyileşmezse veya daha kötüye giderse ilacın alımını durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.
 5. Çocuklarda ve yetişkinlerde tekrarlayan, 3 günden fazla süren ve 39,5 oC’den yüksek ateş tedavisinde doktora danışmadan kullanılmamalıdır.
 6. İlacı doktorunuzun size tavsiye ettiği süreden daha fazla kullanmayınız. Çünkü karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 7. Eğer alkol kaynaklı karaciğer hastalığınız varsa veya alkol bağımlılığınız  ya da günde 3 kadehten fazla alkol tüketiyorsanız doktorunuz ile görüşmeden bu ilacı kullanmayınız. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 8. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Çünkü ilaçla birlikte alkol kullanımı karaciğerinize ciddi zararlar verebilir. İlacın yan etkilerini daha da arttırabilir.
 9. İlacın bağımlılık yapıcı özelliği olduğundan, uzun süreli kullanmayınız.
 10. 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 11. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacın kullanılması sakıncalı olduğundan dolayı doktorunuza danışmadan kesinlikte kullanmayınız.

Ekosetol Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. İlacı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kabıyla veya ölçüm kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, bulantı, deri ve gözlerde sararma, alışılmadık kanama, kolay çürüme ve aşırı halsizlik belirtileriyle kendini gösteren karaciğerde fonksiyon bozukluğu belirtilerinden herhangi birine sahipseniz ilacın alımını durdurup, tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol

İlaç Marka İsmi: Ekosetol Şurup

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir