Efferalgan Effervesan Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol’dür. Efferalgan Effervesan Tablet, ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Damarlarda genişlemeye ve terlemeye yol açarak vücut ısısını düşürür. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara bağlı ağrılar, adet dönemi ağrısı, baş ağrısı, migren, boğaz ağrısı, bel ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrısı, diş ağrısı, yaralanmalardan dolayı oluşan ağrılar veya ameliyat sonrası görülen ağrılar ve ağrıların eşlik ettiği ateşli durumlarda kullanılır.

Efferalgan Effervesan Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara bağlı ağrılar, adet dönemi ağrısı, baş ağrısı, migren, boğaz ağrısı, bel ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrısı, diş ağrısı, yaralanmalardan dolayı oluşan ağrılar veya ameliyat sonrası görülen ağrılar ve ağrıların eşlik ettiği ateşli durumlarda kullanılır.
 3. Eğer karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Bu ilaç ağrılı durumlarda yetişkinlerde 10 günden fazla, çocuklarda ise 5 günden fazla kullanılmamalıdır. Eğer şikayetleriniz bu süre içerisinde iyileşmezse veya daha kötüye giderse ilacın alımını durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.
 5. Bu ilaç, çocuklarda ve yetişkinlerde tekrarlayan, 3 günden fazla süren ve 39,5 oC’den yüksek ateş tedavisinde doktora danışmadan kullanılmamalıdır.
 6. Bu ilacı, 6 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 7. Bu ilacı doktorunuzun size tavsiye ettiği süreden daha fazla kullanmayınız. Çünkü karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 8. Eğer alkol kaynaklı karaciğer hastalığınız varsa veya alkol bağımlılığınız  ya da günde 3 kadehten fazla alkol tüketiyorsanız doktorunuz ile görüşmeden bu ilacı kullanmayınız. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 9. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Çünkü ilaçla birlikte alkol kullanımı karaciğerinize ciddi zararlar verebilir. İlacın yan etkilerini daha da arttırabilir.
 10. İlacın bağımlılık yapıcı özelliği olduğundan, uzun süreli kullanmayınız
 11. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacın kullanılması sakıncalı olduğundan dolayı  doktorunuza danışmadan kesinlikte kullanmayınız.

Efferalgan Effervesan Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak suda eritiniz ve bekletmeden içiniz. Yemeklerden sonra tok karnına almanız önerilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, bulantı, deri ve gözlerde sararma, alışılmadık kanama, kolay çürüme ve aşırı halsizlik belirtileriyle kendini gösteren karaciğerde fonksiyon bozukluğu  belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde ilacın alımını durdurup, tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol

İlaç Marka İsmi: Efferalgan Effervesan Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir