Ecopirin 100 mg Enterik Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Asetilsalisilik asit‘ tir. Ecopirin 100 mg  Enterik Kaplı Tablet, trombosit olarak adlandırılan pıhtılaşma hücrelerinin kümeleşmesini önleyerek etkisini gösterir. Pıhtılaşmayı önleyici etkisi nedeniyle çeşitli kalp hastalıklarında kullanılır.  Ecopirin, kalp damarlarının tıkanmasının önlenmesinde,  kalp ve damar ameliyatları sonrası damar tıkanmaları ve pıhtıların önlenmesinde, geçici felç ve inmelerin önlenmesinde, ayrıca hareketle ilişkili olmayan göğüs ağrısında kullanılmaktadır.

 

Ecopirin 100 mg  Enterik Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Ecopirin, trombositlerde pıhtılaşmayı önleyen bir ilaçtır.
 3. Kalp ve kan damarları ile ilgili durumlar için kullanılıyorsa, doktor denetimi altında kullanılmalıdır.
 4. Tedaviniz sırasında kahve telvesi gibi kusma, siyah-kanlı, katramsı dışkılama gibi mide kanaması belirtileri olursa ilacın alımını durdurup tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.
 5. Eğer herhangi bir ameliyat veya diş ile ilgili bir operasyon geçirme durumunuz varsa, bu ilacı  kullandığınızı  cerrahınıza veya diş hekiminize bildiriniz. Doktorunuz ilacın kullanımını bir süreliğine durdurabilir.
 6. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Alkol mide kanaması riskini arttırabilir.
 7. Hemofili (kanama düzensizliği) hastalığınız varsa ya da yakın geçmişte mide veya bağırsak kanaması öyküsü veya ilaca karşı bir alerjiniz varsa  kullanmayınız.
 8. Eğer karaciğer rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı, kanama ya da kan pıhtılaşma bozuklukları, astım, mevsim alerjisi, nezle, mide  ülseri, burunda polip varlığı, gut hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, kalp rahatsızlığı, yüksek kan basıncı  gibi rahatsızlıklarınız var ise  kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 9. Ateşi olan çocuk veya ergenlik dönemindeki gençlere özellikle grip ya da su çiçeği rahatsızlıkları varsa doktora danışılmadan verilmemelidir.
 10. •18 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

Ecopirin 100 mg  Enterik Kaplı Tablet’ in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile veya süt ile birlikte alınız. Midede oluşturabileceği tahrişi azaltmak amacıyla tok karnına alınız.

 

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Mide bulantısı, kusma, mide yanması, karın ağrısı ve ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Asetilsalisilik asit

İlaç Marka İsmi: Ecopirin 100 mg  Enterik Kaplı Tablet
Sırasıyla; Kan ve Kan Yapıcı Organlar,   Antitrombotikler, Trombosit agregasyon inhibitörü, Salisilik asit ve türevleri, asetilsalisilik asit olarak sınıflandırılmış şekilde, B01AC06 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz bu ilacın üretimini : Abdi İbrahim İlaç Sanayi yapar, ruhsatı da aynı şirkete aittir. Kullanım talimatı ve Ecopirin 100 mg ‘a ait kısa bilgi pdf belgeleri (ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce bilinmesi gerekenler; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  ilaç etkileşimi, kontrendikeleri; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozaj bilgileri; istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler) aşağıdadır.

Ecopirin 100 mg kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)
Ecopirin 100 mg kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

Ecopirin 100 mg kısa ürün bilgisi
Ecopirin 100 mg kısa ürün bilgisi

Ruhsatı: Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Şti.
Adres: Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Reşitpaşa Mahallesi, Eski Büyükdere Caddesi No:4 Maslak/Sarıyer/İstanbul 34467
Tel: 0212 366 84 00-Faks: 0212 276 20 20

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir