DYNABAC Enterik Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Diritromisin’dir. DYNABAC Enterik Kaplı Tablet, vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir. Bademcik iltihabı, akut  ve kronik bronşit, farenjit,  zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonları ile  deri ve yumuşak doku enfeksiyonları  tedavisinde kullanılır.

 

DYNABAC Enterik Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bademcik iltihabı, akut  ve kronik bronşit, farenjit,  zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonları ile  deri ve yumuşak doku enfeksiyonları  tedavisinde kullanılır.
 3. Tedaviniz uzun süreli ise kan değerlerinizi dönemsel olarak test ettirmelisiniz. Uzun süreli tedavilerde  hastalık yapıcı mantar veya bakteri kaynaklı, süperenfeksiyon denilen ikinci bir enfeksiyon oluşabilir. Böyle durumlarda ilacın alımını durdurunuz ve uygun bir tedaviye başlamak için derhal doktorunuza danışınız.
 4. Eğer , karaciğer veya böbrek hastalığınız  var ise  bu ilacı kullanmaya başlamadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Durumunuza göre doktorunuz doz ayarlamaları yapacaktır.
 5. Bu ilacı kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate almalısınız. Çünkü enfeksiyon vücudunuzdan tamamıyla temizlenmeden de hastalık belirtilerinizde iyileşme olabilir.
 6. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 7. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

DYNABAC Enterik Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile birlikte yutunuz. Yemeklerle birlikte veya yemeklerden  sonraki 1 saat içerisinde  alabilirsiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Psödomembranöz kolit  (antibiyotik tedavisinin bir sonucu olarak gelişen,C.difficile’den ileri gelen, kalın bağırsaktaki hücrelerin yıkımına yol açan bir hastalık), vajinal mantar enfeksiyonu, ağır ve 3 günden fazla süren ishal gibi rahatsızlıklardan herhangi biri ile karşılaşırsanız,ilacın alımını kesip, derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  Diritromisin

İlaç Marka İsmi: DYNABAC Enterik Kaplı Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir