Duraprox Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Oksaprozin’dir. Duraprox Film Tablet, vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap durumlarında etkili bir ilaçtır. İltihaplı eklem romatizması ve eklem kıkırdağında meydana gelen aşınma, ağrı ve fonksiyon kaybıyla belirti gösteren eklem iltihaplanması durumlarında  kullanılır.  Ayrıca ateş düşürücü özelliği de vardır.

Duraprox Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İltihaplı eklem romatizması ve eklem kıkırdağında meydana gelen aşınma, ağrı ve fonksiyon kaybıyla belirti gösteren eklem iltihaplanması durumlarında  kullanılır.  Ayrıca ateş düşürücü özelliği de vardır.
 3. Eğer geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda kanama ve ciddi kalp yetmezliği durumlarından herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu,geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, obezite, karaciğer  rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı , sigara kullanımı gibi durumlarda doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmayınız.
 5. Bu ilacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. İlacın kullanımı sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşın problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurmalısınız.
 7. Bu ilacın kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. ilacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 8. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
 9. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol mide kanaması riskinizi arttırabilir.
 10. Bu ilaç 16 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Duraprox Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı,kusma, mide ağrısı,  kahve telvesi şeklinde kusma, kan öksürme, kanlı ve katranımsı dışkı, göğüs ağrısı,yüksek tansiyon, düzensiz kalp atışları, çarpıntı, bayılma, depresyon, endişe hali, bilinç bulanıklığı,   nefes almada zorluk, vücutta şişlik, ani kilo alma, ciltte mor lekeler, ağrılı ve zor idrar yapma, kan işeme, böbrek yetmezliği, böbrek iltihabı, mide ülseri , mide ya da bağırsaklarda kanama, hepatit  durumlarından herhangi biri yada birkaçı  görüldüğünde hemen ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Oksaprozin

İlaç Marka İsmi: Duraprox Film Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir