Dostinex Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Kabergolin‘ dir. Dostinex 0, 5 mg Tablet, prolaktin hormonu diğer adıyla süt hormonu, çok yüksek olan kadınlarda prolaktin salgılamasını düşürerek normal seviyelere çekilmesine yardımcı olur. Ancak hamilelik şüphesi olan bayanlarda prolaktin dengeleyici ilaçların kullanımının yan etkileri yüksek olacağından  kesinlikle kullanılmamalıdır. Prolaktin hormonu, hipofiz bezinden salgılanan bir hormon olup annelerde hem süt salgısının artmasını sağlar hem de gebeliğin ilk zamanlarında adet (regl) kanamalarının başlamasını engeller. Prolaktin hormonu yumurtlamayı geciktirici veya önleyici etkilere sahiptir. DOSTINEX, prolaktin hormonu yüksek olan kadınların hem hamile kalmaları hemde düzenli adet görebilmeleri için doktor tavsiyesi ve kontrolü ile kullanılır.

 

DOSTINEX 0,5 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa; kullanmayınız.
 2. Eğer, kalp veya akciğerinizi etkileyen fibrotik etkiler mevcutsa, kalp hastalığı, düşük tansiyon,   ya da karaciğer rahatsızlığınız var ise, psikoz durumundaysanız veya ciddi psikotik bozukluk hikayesi, hamilelik,  mide veya bağırsak kanaması ya da ülseriniz , raynaud sendromunuz var ise; DOSTINEX’e başlamadan önce durumunuzu hekiminize muhakkak bildiriniz.
 3. Etkileşim: haloperidol, benperidol, droperidol,  metoklopramit, flufenazin, perfenazin, proklorperazin, trifluoperazin, flupentiksol, klopentiksol, tiotiksen, klorprotiksen, makrolid grubu antibiyotik ilaçlar , ruhsal bozukluk ve mide bulantısına yönelik ilaçlar
 4. İlacın kullanımıyla bilhassa DOSTINEX’e yeni başlandığında, hipotansiyon belirtileri olabileceğinden, hastanın kan basıncı takip edilmelidir.
 5. DOSTINEX, uyuklama ve reaksiyonlarınızı yavaşlatabilecek yan etkilere sahiptir. Tedavi süresince  makine ve araç kullanmak gibi dikkat isteyen aktivitelerden uzak durunuz.
 6. Emzirme sırasında kadınların DOSTINEX alması tavsiye edilmez. DOSTINEX hamilelikte B kategorisinde; gebeler ve emzirenler hekime danışmadan kullanmamalıdırlar.
 7. Genellikle en az altı ay boyunca haftada bir ya da iki kez alınır. Hekiminiz tarafından söylenmedikçe; her gün almayınız.
 8. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için düzenli olarak kan tahlilleri yapılması ve prolaktin seviyelerinin ölçülmesi gerekmektedir.
 9. Doğum sonrası oluşan ödem ve yüksek tansiyon durumlarından birisi var ise kullanmayınız.
 10. DOSTINEX, 16 yaş altı çocuklarda kullanmaz.

DOSTINEX 0,5 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. İlacınızın her dozunu yeterli miktarda su ile beraber tok karına alınız.
 2. Günde 0,5-3 mg
 3. DOSTINEX ‘i size verilen dozlardan daha fazla kullanmayınız.
 4. Hekiminiz DOSTINEX ‘i nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde etkiler, sağlığınıza zarar verir. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerine uyunuz. DOSTINEX tablet ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. DOSTINEX alırken şiddetli karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. Yan etki: Periferik ödem, bulantı, baş ağrısı, mide ağrısı, dispepsi, gastrit iltihabı, valvulopati, dispne, postural hipotansiyon, sersemlik, uyuklama, halsizlik, asteni, hazımsızlık, istemsiz kas spazmları, halüsinasyonlar, cinsel istek artışı

İlaç Etken Maddesi:  Kabergolin
İlaç Marka İsmi:  DOSTINEX 0,5 mg Tablet

DOSTINEX tablet sırasıyla, Ürogenital Sistem ve Cinsiyet Hormonları, Jinekolojikler, Diğer Jinekolojikler, Jinekoloji ilaçları, Prolaktin inhibitörleri ve kabergolin şeklinde sınıflandırılmış olup, G02CB03 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz DOSTINEX, PFIZER PFE İLAÇLARI firmasının ürünüdür .

DOSTINEX 0,5 mg Tablet’e ait kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

DOSTINEX 0,5 mg Tablet'e ait kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

DOSTINEX 0,5 mg Tablet’in Kısa ürün bilgilendirimesi

DOSTINEX 0,5 mg Tablet'in Kısa ürün bilgilendirimesi

DOSTINEX bölünebilir tablet de dahil hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız.

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir