DORSİLON Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Mefenoksalon (200 mg)Parasetamol (450mg) ‘dur. DORSİLON Tablet, kas gevşetici ve ağrı kesici bir ilaçtır. DORSİLON, siyatik sinir ağrısı, bel ağrısı, bel, sırt ve boyun kaslarında spazmla birlikte artan ağrılar, başın yana bükülmesi ya da eğilmesi esnasında şiddetli kas ağrılarına sebep olan boyun eğriliği, kas spazmlarıyla birlikte görülen romatizmal veya romatizma dışı ağrılar, kas dokusu iltihaplanmaları, kırık ve çıkık ağrıları, lif gerilme ve kopmalardan oluşan ağrılar,  her türlü ağrılı kas spazmları, strese bağlı ruhsal gerginlik ile beraber görülen ağrı ve kas tutulması, aşırı beden faaliyetlerinden sonra oluşan kas ağrıları ve diş çekimi sonrası ağrılarında  kullanılmaktadır.

 

DORSİLON Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine Parasetamol  veya Mefenoksalon’a karşı daha önce sizde bir hassasiyet geliştiyse;  DORSİLON tablet kullanmanız önerilmez.
 2. Ciddi bir akciğer rahatsızlığı veya kalbinizde ciddi bir sorun  varsa ya da yüksek tansiyon ilacı kullanıyorsanız, glukoz 6 fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği, kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu, karaciğer veya böbreklerinizde ağır yetmezlik durumu var ise, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu) var ise; depresyon veya anksiyete ilaçları (klozapin, lityum gibi) ya da sakinleştirici ilaç alıyorsanız; astımınız var ise ve hava yollarındaki tıkanıklığı giderici ilaç (efedrin, teofilin) alıyor iseniz ya da alkol kullanıyorsanız; alkol bağımlılığı tedavisi için dilsulfiram alıyorsanız; saranız (epilepsi) var ise; eğer  bunlardan birine sahip iseniz DORSİLON tablet almadan önce hekiminize rahatsızlıklarınız hakkında bilgi veriniz. Hekiminiz bu ilacı kullanmanızı önermeyebilir.
 3. 3-5 gün içerisinde ateşin düşmemesi, ağrıda bir hafifleme olmaması ya da yeni semptomların ortaya çıkması durumunda DORSİLON tablet kullanımını durdurup, acilen hekiminizle irtibata geçiniz.
 4. DORSİLON tablet kullanırken alkolden mümkün olduğunca uzak durunuz. Zira karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 5. 6 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.
 6. DORSİLON tablet hamilelikte  ve emzirme dönemlerinde hekimle görüşmeden kullanılmamalıdır.

DORSİLON 200 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz DORSİLON ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekimin direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemeklerden sonra alınız.
 3. 6 ila 15 yaş aralığındaki çocuklara günlük tavsiye edilen doz: en az  6-8 saatlik aralıklarla yarım( 1/2 ) Dorsilon tablet;
 4. 15 yaşından büyüklere günlük tavsiye edilen doz: Günde en az 4-6 saatlik aralıklarla 1 Dorsilon tablettir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, kabızlık, bulantı, baş dönmesi, uyku hali ve yüzde ödem yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Mefenoksalon, Parasetamol
İlaç Marka İsmi: DORSİLON 200 mg/450 mg Tablet

DORSİLON 200 mg/450 mg Tablet kullanma talimatı


DORSİLON 200 mg-450 mg Tablet kullanma talimatı

DORSİLON 200 mg-450 mg Tablet kısa ürün bilgisi


DORSİLON 200 mg-450 mg Tablet kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir