DONAXYL Vajinal Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Dekualinyum klorür‘ dür. DONAXYL Vajinal Tablet, vajinal bölgede mantar , bakteri ve protozoalara karşı etkili bir ilaçtır. Etkisini bölgesel olarak vajina içerisinde gösterir. Bakteri veya mantardan kaynaklanan vajinal akıntı, Trikomonas cinsi parazitlerin neden olduğu vajinada kaşıntı, yanma ve kirli sarı-yeşil köpüklü akıntı belirtileriyle kendini gösteren bir enfeksiyon türü olan Trikomoniyaz  tedavisinde ve kadın hastalıkları operasyonları ve doğum öncesi enfeksiyonlardan korunmak amacıyla kullanılır.

 

DONAXYL Vajinal Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vajina yüzeyinde ve iç boşluklarda ülser (kendiliğinden iyileşmeyen yara) durumu var ise; kullanmayınız.
 3. Tedaviniz süresince cinsel ilişkiden kaçınınız. Enfeksiyonu partnerinize bulaştırmamak için kondom kullanmanız yeterli olmayabilir.
 4. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate alınız. Reçete edilen süre boyunca kullanınız. İlacın kullanımını vaktinden önce bırakmanız halinde eski şikayetleriniz tekrarlayabilir.
 5. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymemelisiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giyiniz.
 6. Tedaviniz süresince ve sonrasında kişisel hijyene özen gösteriniz. Yeni bir enfeksiyon oluşmaması için kullandığınız çamaşır ve havluların  pamuklu  olmasına dikkat ediniz, kullandığınız çamaşırınızı her gün değiştiriniz ve genital bölge temizliğini ihmal etmeyiniz.
 7. Adet döneminde kullanıldığında ilacın etkisi azalabileceğinden, adet kanaması bittikten sonra tabletlerin kullanılması tavsiye edilir.
 8. Cinsel olgunluğa erişmemiş genç kızlar bu ilacı kullanmamalıdır.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

DONAXYL Vajinal Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Sırtüstü yatar pozisyonda bacaklarınızı hafifçe yukarı doğru çekiniz.  Vajinal tableti su ile ıslatınız ve yavaşça vajinanızın iyice derinine yerleştiriniz. Ve yaklaşık yarım saat ayağa kalkmayınız. Vajinal tabletin uygulanması için en uygun zaman gece yatmadan hemen öncedir. Bu sayede tablet bütün gece vajinanın içerisinde kalacaktır.
 3. Tableti vajina içerisine uygulamadan hemen önce su ile ıslatmanız tavsiye edilir.
 4. Tedavi süresi : akşam (yatmadan önce) 1 tablet  6 gün süreyle vajinaya uygulanır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Uygulama bölgesinde kaşıntı, yanma ve kızarıklık nadiren  görülen yan etkilerdir. Bu şikayetler kendiliğinden geçmezse doktorunuzla görüşmelisiniz.

 

İlaç Etken Maddesi: Dekualinyum klorür
İlaç Marka İsmi: DONAXYL Vajinal Tablet

DONAXYL Vajinal Tablet kullanma talimatı


DONAXYL-Vajinal-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir