DOLPHİN Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Diflunisal’dır. DOLPHİN Film Tablet, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan ateş düşürücü ve ağrı kesici bir ilaçtır. Ayrıca iltihap önleyici etkisi de vardır. Baş ağrısı, diş ağrısı, kas iskelet ağrıları, adet sancısı, ameliyat sonrası ağrıları gibi hafif ve orta şiddetteki ağrılar ve iltihaplı eklem romatizması ağrılarında ve iltihabında  kullanılır.

 

DOLPHİN Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan ateş düşürücü ve ağrı kesici bir ilaçtır. Ayrıca iltihap önleyici etkisi de vardır.
 3. İlacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 4. İlacın kullanımı sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşın problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurmalısınız.
 5. İlacın kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. ilacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 6. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
 7. Yakın zamanda herhangi bir cerrahi operasyon geçirme durumunuz var ise ilacı kullanmadan önce doktorunuza bilgi veriniz.
 8. Düşük tansiyon rahatsızlığınız veya yetersiz kalp fonksiyonu ya da  böbrek fonksiyon bozukluğunuz var ise veya 65 yaşın üzerinde iseniz ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 9. Eğer geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda kanama ve ciddi kalp yetmezliği durumlarından herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmayınız.
 10. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Çünkü alkol mide kanaması riskini artıracaktır.
 11. Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili yan etkilere maruz kalma riski daha fazladır.
 12. İlacı 12 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 13. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

DOLPHİN Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş dönmesi, uyuşukluk, ciltte kızarıklık ve kaşıntı, mide bulantısı, kusma ve hazımsızlık gibi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz , tıbbi yardım için doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi:  Diflunisal

İlaç Marka İsmi: DOLPHİN Film Tablet

DOLPHİN Film Tablet İlaç Prospektüsü


DOLPHİN-Film-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir