Diprolene Pomad

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Betametazon’dur. DİPROLENE Pomad, vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltıcı  bir ilaçtır. Kaşıntı önleyici, iyileştirici ve kan damarlarını büzücü etkisi vardır. Deride kaşıntı, döküntü ve kızarıklık ile birlikte seyreden bazı iltihabi durumlar; saçlı deri, kaş, göz kapakları, kulak ve göğüs ortasında kırmızı pullu kaşıntılı bir cilt hastalığı (Seboreik dermatit); kronik iltihaplı deri hastalığı (atopik egzama);  çocuk egzamaları; metal para veya disk şeklindeki iltihaplı yaralarla karakterize deri iltihabı (numuler egzama); radyasyona bağlı ya da güneşte kalmadan dolayı oluşan deri iltihabı; dış çevre etkisiyle oluşan deri iltihabı (kontakt dermatit); sürekli kaşınmaya bağlı olarak gelişen egzama (nörodermatit); yaşlanmaya bağlı kaşıntılar;  kurdeşen, isilik, böcek ısırmalarına bağlı reaksiyonlar ve terleme bozukluğu gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.

DİPROLENE Pomad Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Ciltteki rahatsızlık sonucu ortaya çıkan iltihabın, kaşıntı, döküntü ve kızarıklık gibi belirtilerin giderilmesinde oldukça güçlü bir etkiye sahiptir.
 3. Doktora danışmadan çocuklarda kullanmayınız. Çocuklar ilacın yan etkilerine karşı daha hassastır.
 4. Yüze uzun süreli tedavi için veya alın, göz ve göz çevresinde kullanmayınız.
 5.  Vücudun ince ve kıvrımlı bölgelerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 6. Tüberküloz, çiçek, suçiçeği ve virüslerin neden olduğu diğer deri enfeksiyonları ile yüzünüzde kızarıklık ve şişlik veya ağız çevresinde kaşıntı, kızarıklık, döküntü varsa veya alt bacaklarınızda, varislerden kaynaklanan yaralar varsa; kullanmayınız.
 7. Gül hastalığı (rozase) tedavisinde ve sivilce ( akne vulgaris) tedavisinde kullanılmaz.
 8. Anüs çevresinde ve genital bölgenizde kaşıntı varsa; kullanmayınız.
 9. Eğer karaciğer yetmezliğiniz varsa veya bağışıklık sisteminizde bozukluk  ya da bebek bezi bölgesinde kullanmanız gerekiyorsa; kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 10. Bu ilaç mantar ve  virüsten meydana gelen cilt enfeksiyonlarını  tedavi etmemektedir.
 11. Kremi uygulamaya başladıktan birkaç gün içinde belirtilerinizde iyileşme görülmezse ya da daha da kötüleşirse acilen doktorunuza başvurunuz.
 12. İlacı kullanmaya başladıktan sonra mantar, bakteri veya virüs enfeksiyonu belirtileri görülürse derhal doktorunuza bildiriniz. Doktor gözetiminde uygun ilaç tedavisine başlamalısınız.  Şayet enfeksiyona karşı ilaç kullandığınız halde belirtilerinizde bir iyileşme veya enfeksiyonda bir genişleme görülürse ilacın alımını durdurup doktorunuza başvurunuz.
 13. Kremi uyguladığınız cilt bölgesini kapatmayınız, rahat ve bol kıyafetler giyiniz.
 14. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 15. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

DİPROLENE Pomad’ın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Kremi tedavi edilecek bölgeye ince bir film tabakası  halinde uygulayınız ve  hafif hareketlerle sürünüz. Kremi uyguladığınız cilt bölgesini kesinlikle kapatmayınız, rahat ve bol kıyafetler giyiniz.
 3. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez uygulayınız.
 4. 4 haftadan daha uzun süre kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Deride iğnelenme hissi, kuruluk, kaşıntı ve tahriş yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Betametazon
İlaç Marka İsmi: DİPROLENE Pomad

DİPROLENE Pomad Kullanma Talimatı


DİPROLENE Pomad Kullanma Talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir