Difilin Supozituar

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Dihidroksipropilteofilin’ dir. Difilin Supozituar, bronşları genişleten bir ilaçtır.  Akciğer ve göğüs kaslarını gevşeterek ve diyaframın kasılmasını arttırarak  akciğerlere daha fazla hava çekilebilmesini sağlar. Kronik bronşit. amfizem ve ani gelişen astım nöbetlerinde görülen, solunum durması ve bronşlarda oluşan geri dönüşümlü kasılmalar ile ilgilidir.

Difilin Supozituar Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bronşları genişleten bir ilaçtır.  Akciğer ve göğüs kaslarını gevşeterek ve diyaframın kasılmasını arttırarak  akciğerlere daha fazla hava çekilebilmesini sağlar.
 3. Bu ilacın kullanımı sırasında kalp atışlarında artış, nöbetler, uykusuzluk, huzursuzluk, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı durumlarından herhangi biri  görüldüğünde  doz ayarı yapılabilmesi için acilen doktorunuzu arayınız.
 4. İlacın kullanımı sırasında doktorunuzun bilgisi olmadan sigaraya başlamayınız, ya da bırakmayınız. Çünkü sigara kullanımı doz ihtiyaçlarınızı değiştirebilir.
 5. 60 yaş üstü hastalarda bu ilacın yan etkileri daha da artabilir. Yan etkilerin azalabilmesi için yaşlı yetişkin hastalar ilacı  düşük doz almaları gerekmektedir. Lütfen hekiminizin talimatlarına uyunuz.
 6. İlacı doktorunuzun size reçete ettiği dozdan daha fazla almayınız. Eğer solunum zorluğunuz artıyorsa acil yardım için bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.
 7. Eğer ağır derecede mide – oniki parmak bağırsağı ülseri rahatsızlığınız var ise bu ilacı kullanmayınız.
 8. Akciğerde su toplanması durumu, mide ülseri, hastalık nöbetleri, epilepsi (sara), kalp hastalığı, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, tiroid bozukluğu durumlarından biri veya birkaçına sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu bildirmelisiniz.
 9. Hamilelilik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Difilin Supozituar’ın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Şiddetli mide bulantısı,kusma, nöbetler, kalp atışlarında artış durumlarından herhangi biri veya birkaçı görüldüğünde ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Dihidroksipropilteofilin

İlaç Marka İsmi: Difilin Supozituar

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir