Dexa- Sine SE Tek Kullanımlık Göz Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Deksametazon’ dur. Dexa-Sine SE Tek Kullanımlık Göz Damlası, gözde iltihaplanma durumlarında meydana gelen şişme ve ağrıyı azaltıp, iltihaplanma sürecini engelleyen  bir ilaçtır. DEXA-SINE SE, gözyaşı kesesi ve gözyaşı bezlerinin iltihabı; gözü koruyan zarın, gözün kornea tabakasının ve gözün ön bölümünün enfeksiyon kökenli olmayan iltihabi ve alerjik rahatsızlıklarının ( kızarıklık, şişme ve ağrı) tedavisi ile kimyasal, ışın ya da ısı gibi dış etkenlerin yol açtığı gözün ön bölümünde yanmalara bağlı yara ve gözde yabancı cisim bulunması sonucu oluşan iltihaplanma durumlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca göz ameliyatı sonrası oluşabilecek iltihabın önlenmesinde veya tedavisinde kullanır.

 

Dexa-Sine SE Tek Kullanımlık Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. DEXA-SINE SE, gözde enfeksiyon kökenli olmayan iltihaplanma durumlarında meydana gelen şişme ve ağrıyı azaltıp, iltihaplanma sürecini engelleyen bir ilaçtır.
 3. Gözünüzün ön bölümünde virüse bağlı olarak oluşan iltihaplanma, çiçek, suçiçeği ve diğer virüse bağlı göz hastalıklarınız varsa ya da gözünüzde mantara bağlı hastalıklar varsa bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer Glokom (göz içi basıncında artış) hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 5. Teşhisi konmamış göz rahatsızlıklarının tedavisi için kullanmayınız.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde iyileşme belirtileri görülmezse doktorunuza başvurunuz.
 7. Eğer gözünüzde tedavi ve kontrol altına alınmamış bakteri, virüs ya da mantar enfeksiyonu varsa bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
 8. Tedavisi süresince  kontakt lens kullanılması önerilmemektedir. Lens kullanıyorsanız, ilacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemelisiniz. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 9. Damlalığın ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara sebep olabilir
 10. İlacı damlattığınızda  görme bulanıklığı olacağından, görmeniz netleştikten sonra, araç veya makine kullanmak gibi  dikkat gerektiren aktiviteler yapabilirsiniz.
 11. Çocuklarda kullanılması önerilmemektedir.
 12. Eğer birden fazla göz damlası veya merhem kullanmanız gerekiyorsa, iki ilaç uygulaması arasında en az 5 dakikalık bir süre olmalıdır. En son merhem sürülmelidir.
 13. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

Dexa-Sine SE Tek Kullanımlık Göz Damlası’nın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Kafanızı hafif bir şekilde geriye alın, alt göz kapağını aşağı çekin , ileri ve uzağa doğru bakın , damlanızı damlatıp gözünüzü kapatın.Damlanızı gözünüze damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına bastırınız, bir dakika bekleyiniz, damlanın gözyaşı kanalına akmasını engelleyiniz.
 3. Doktorunuzun önerdiği tedavi  süresi dikkate alınmalıdır. DEXA-SINE SE belirtilen süreden daha uzun süre uygulanmamalıdır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Gözde rahatsızlık hissi en yaygın görülen yan etkidir.

 

İlaç Etken Maddesi: Deksametazon sodyum fosfat
İlaç Marka İsmi: Dexa-Sine SE Tek Kullanımlık Göz Damlası

Dexa- Sine SE Tek Kullanımlık Göz Damlası kullanma talimatı


Dexa-Sine-SE-Tek-Kullanımlık-Göz-Damlası-İlaç-Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir