DEMOXIF 400 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Moksifloksasin‘ dir. DEMOXIF Film Tablet, vücuttaki bakterilerle savaşarak, enfeksiyona sebep olan bir çok farklı türdeki bakterileri öldürücü etkisi olan antibiyotik bir ilaçtır.  DEMOXIF, kronik bronşitin alevlenmesi, akut sinüzit, bademcik iltihabı, farenjit, orta kulak iltihabı, toplum kökenli zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonları, kalça kemikleri arasındaki boşlukta oluşan iltihabi hastalıklar; kadın üreme organlarının üst kısmının enfeksiyonu; komplike karın içi enfeksiyonları;  idrar kesesi-idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı gibi komplike olmayan alt ve üst idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisi ve kökü iltihabı, çıban, apse, yara, şeker hastalığında görülen ayak yarası gibi komplike deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarının tedavisi için kullanılır.

 

DEMOXIF 400 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. DEMOXIF, bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan antibiyotik bir ilaçtır.
 3. Soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir. Yalnızca bakteri kökenli enfeksiyonları tedavi eder.
 4. Eğer antibiyotik alerjiniz varsa veya ciddi böbrek yada karaciğer fonksiyon bozukluğunuz, ciddi kalp yetmezliğiniz varsa ya da önceden geçirilmiş kalp ritim bozukluğu öyküsü veya kalp atım hızınız düşükse, kanınızda düşük sodyum ve potasyum seviyeleri mevcutsa ya da daha önce kinolon grubu antibiyotik kullanımına bağlı tendon hasarı geçirdiyseniz,  kas güçsüzlüğünüz (Myasthenia Gravis) varsa DEMOXIF‘ i kullanmadan önce doktorunuza  durumunuzu söyleyiniz. Böyle durumlarda kullanımı önerilmemektedir. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. Eğer  kas zayıflığınız, eklemlerinizde problemler, ani hastalık nöbetleriniz (sara gibi)  ya da şeker hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza rahatsızlıklarınız hakkında bilgi veriniz.
 6. DEMOXIF‘ i kullanırken, ani bir ağrı, acı, şişlik ve eklemlerinizde hareket zorluğu gibi durumlarla karşılaşırsanız, ilacın kullanımını durdurup acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamiyle temizlenmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 8. Kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 9. DEMOXIF‘ in kullanımı bazı hastalarda tendon şişmesi ya da yırtılmasına sebep olabilir. Eğer, 60 yaşın üzerindeyseniz veya  ağız yoluyla steroid grubu bir ilaç alıyorsanız ya da  böbrek, kalp veya akciğer nakli geçirdiyseniz bu riskin meydana gelmesi olasılığı daha fazladır.
 10. Mide asidini önleyici antiasit, mineral veya multivitamin ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Bu tür ilaçları  DEMOXIF‘ in kullanımından en az 4 saat önce veya 2 saat sonra almanız önerilmektedir.
 11. Tedaviniz sırasında  güneş ışınlarına, güneş lambalarına ve solaryum ışınlarına maruz kalmaktan kaçınınız. Bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir ve güneş yanıklarına sebep olabilir. Dışarı çıkmanız halinde koruyucu giysiler giyiniz.
 12. •18 yaşından küçük çocuklar ve ergenlerde kullanmamalıdır.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde DEMOXIF‘ i kullanmayınız. Bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

DEMOXIF 400 mg Film Tablet’ in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Aç veya tok karnına alınabilir.
 3. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, düzenli bir şekilde kullanınız. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kanlı veya sulu ishal, kalp atışlarında düzensizlik, eklem ağrısı, ciltte kabartı,  idrar tutukluğu, kolay kanama ya da çürük oluşumu, ateş, uyuşukluk, karıncalanma ve vücudun herhangi bir yerinde şiddetli ağrı, koyu renkli idrar, yüzde soluk renk, halüsinasyonlar, bilinç bulanıklığı, depresyon, irade dışı kasılmalar gibi yan etkilerde acil yardım için doktorunuza başvurunuz.
 3. Baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, karaciğer enzimlerinde artış ve potasyum düzeyi az olan (hipopotasemi) hastaların kalp grafisinde değişim yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Moksifloksasin
İlaç Marka İsmi: DEMOXIF 400 mg Film Tablet

DEMOXIF 400 mg Film Tablet prospektüsü kullanma talimatı

DEMOXIF 400 mg Film Tablet prospektüsü kullanma talimatı

DEMOXIF 400 mg Film Tablet’in kısa ürün bilgisi

DEMOXIF 400 mg Film Tablet'in kısa ürün bilgisi

 

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir