CONIEL 4 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Benidipin hidroklorür‘ dür. CONIEL 4 mg Tablet, yüksek kan basıncını, tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir. CONIEL,  hipertansiyon (yüksek tansiyon), Renal parankimal hipertansiyon  ve anjina pektoris (göğüs ağrısı) tedavisinde kullanılmaktadır.
•Renal parankimal hipertansiyon : Böbrek rahatsızlığına bağlı ortaya çıkan yüksek tansiyon
•Anjina Pektoris: Kalp kasının bir kısmına yeterli kan gitmediğinde oluşan göğüste ağrı veya baskı hissidir. Bazen bu ağrı kollarda, omuzlarda, boyunda, çenede veya sırtta da hissedilebilir.

 

CONIEL 4 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. CONIEL, yüksek kan basıncını, tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir.
 3. Tedaviye başlamadan önce doktorunuza, kullandığınız diğer kalp ve tansiyon ilaçlarınızı söyleyiniz.
 4. Kardiyojenik şok geçiriyorsanız veya hamile iseniz ya da hamilelik şüpheniz varsa; bu ilacı kullanmayınız.
 5. Eğer ciddi karaciğer yetmezliğiniz varsa veya çok düşük tansiyona (hipotansiyon) sahipseniz ya da yaşlı iseniz; kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz.
 6. Bu ilacı yüksek tansiyon için kullanıyorsanız, kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın kullanımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 7. Tedaviniz süresince greyfurt veya greyfurt suyu tüketmeyiniz. Greyfurt suyu ilacın karaciğerdeki metabolizmasını azaltır. Bunun sonucunda ilacın kandaki yoğunluğu artar ve aşırı tansiyon düşüşlerine neden olabilir.
 8. Tedaviniz sırasında ilacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 9. Düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 10. Tedaviniz sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol  tansiyonunuzu (kan basıncını) daha da düşürebilir ve  ilacın olası yan etkilerini artırır.
 11. Hamilelik döneminde kullanımı önerilmemektedir. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmelisiniz. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer bebek emziriyor sanız doktorunuzu bilgilendiriniz.

 

CONIEL 4 mg Tablet’ in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte her gün aynı saatte almanız önerilir.
 3. Hipertansiyon (yüksek tansiyon) ve renal parankimal hipertansiyon tedavisinde: Erişkinlerde genellikle kahvaltıdan sonra günde bir defa 1/2 (yarım) veya 1 tablet alınır.                                                                                Ağır hipertansiyon (yüksek tansiyon) tedavisinde, kahvaltıdan sonra günde bir kez 1-2 tablet;                                  Anjina pektoris tedavisinde: Erişkinlerde genellikle kahvaltı ve akşam yemeğinden sonra günde 2 defa 1 tablet alınır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Çarpıntı, yüzde kızarıklık, ateş basması, kızarıklık, kan basıncında düşme: baş ağrısı, sersemlik, baş dönmesi, ortostatik hipotansiyon, yüz, bacak ve ellerde ödem, deri döküntüsü yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Benidipin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: CONIEL 4 mg Tablet

CONIEL 4 mg Tablet kullanma talimatı


CONIEL 4 mg Tablet kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir