Cefradur 250 mg/5 ml Süspansiyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Sefadroksil monohidrat’tır. Cefradur 250 mg/5 ml Süspansiyon, vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir. Solunum yolu enfeksiyonları (Sinüzit, orta kulak iltihabı, bademcik iltihabı, soluk borusu iltihabı, farenjit, bronşit, zatürre vb.), üreme ve boşalım  sistemi enfeksiyonları (idrar kesesi iltihabı, böbrek iltihabı, rahim enfeksiyonları gibi), karın içinde meydana gelen enfeksiyonlar, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları (apse, çıban, yara enfeksiyonları ve kıl kökü iltihaplanması gibi) ve septisemi (kanda enfeksiyon durumu) ile ilgilidir. Kullanımı çocuklar ve tablet yutmada güçlük çeken erişkinler içindir.

 

Cefradur Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Toz Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Solunum yolu enfeksiyonları (Sinüzit, orta kulak iltihabı, bademcik iltihabı, soluk borusu iltihabı, farenjit, bronşit, zatürre vb.), üreme ve boşalım  sistemi enfeksiyonları (idrar kesesi iltihabı, böbrek iltihabı, rahim enfeksiyonları gibi), karın içinde meydana gelen enfeksiyonlar, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları (apse, çıban, yara enfeksiyonları ve kıl kökü iltihaplanması gibi) ve septisemi (kanda enfeksiyon durumu) ile ilgilidir.
 3. Cefradur kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate almalısınız. Çünkü enfeksiyon vücudunuzdan tamamıyla temizlenmeden de hastalık belirtilerinizde iyileşme olabilir.
 4. Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 5. Penisilin grubu ilaçlara alerjiniz var ise bu ilacı kullanmayınız.
 6. Bu ilacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz.
 7. Eğer böbrek hastalığı veya diyaliz tedavisi görüyyorsanız, mide veya kolit-kalın bağırsak iltihabı problemleriniz var ise  bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. Durumunuza göre doktorunuz doz ayarlamaları yapacaktır.
 8. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan Cefradur ilacı kullanmamalısınız.

 

Cefradur Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Toz’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Toz bulunan ilaç şişesine şişenin çizgisine gelmeyecek şekilde kaynatılmış soğutulmuş su ilave ediniz. Şişenin ağzını kapatıp tozun çözünmesi için çalkalayınız. Daha sonra şişenin içerisine çizgiye gelecek kadar kaynatılmış soğutulmuş su ilave edip yine çalkalayınız. İlacınız içilecek hale gelmiştir. İlacınızı almadan önce iyice çalkalayınız. Cefradur süspansiyonu hekiminizin tavsiye ettiği doz miktarından daha az ya da daha fazla almamak için bir ölçümlü kaşık veya ilacın kendi doz kabı ölçerek alınız. Kesinlikle yemek kaşığı kullanmamalısınız.
 3. Cefradur, 12 saatlik aralıkla günde 2 defa kullanılır. İlaç dozunu ve kullanım süresini enfeksiyonun şiddetine, hastanın yaşı ve kilosuna göre hekiminiz belirleyecektir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Cefradur’la tedaviniz sırasında karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi ilaca karşı alerjiyi işaret eden bir durumu kendinizde hissederseniz; tıbbı destek için hemen bir sağlık kuruluşuna müracaatta bulununuz.
 2. Kanlı ve sulu ishal, istem dışı kasılma gibi istenmeyen yan etkilerde tıbbi yardım için derhal hekiminizle iletişim kurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Sefadroksil monohidrat
İlaç Marka İsmi: Cefradur 250 mg/5 ml Süspansiyon

Ruhsat Sahibi Avixa İlaç San. ve Tic. Ltd. Şti
Yıldız Teknopark İkitelli Yerleşkesi
İkitelli OSB Mah. YTÜ İkitelli Teknopark No: 1/134 Başakşehir / İstanbul, Türkiye
Tel :0 212 429 03 33 – 34
Faks: 0 212 429 03 32
E: info@avixa.com.tr
www.avixa.com.tr

Cefradur 250 mg/5 ml Süspansiyon kullanma talimatı


Daha sonra kaydedilecektir.

Cefradur 250 mg/5 ml Süspansiyon kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir