Cauphe IM/IV Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Feniramin’dir. Cauphe IM/IV Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul,  vücuttaki doğal bir kimyasal olan histaminin etkilerine zıt yönlü etki gösteren ve alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılan  antihistaminik bir ilaçtır. Alerjiden dolayı oluşan yüzde ve boğazda görülen şişlik durumlarında ve kurdeşen tedavisinde;  sulanan egzamalar ve akıntılı mukoza iltihabında sıvı sızıntısının azaltılmasında kullanılır.

Cauphe IM/IV Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Alerjiden dolayı oluşan yüzde ve boğazda görülen şişlik durumlarında ve kurdeşen tedavisinde;  sulanan egzamalar ve akıntılı mukoza iltihabında sıvı sızıntısının azaltılmasında kullanılır.
 3. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 4. Eğer kalp-damar hastalığı, tiroid hastalığı, mide ülseri ve onikiparmak bağırsağı ülseri, midenin onikiparmak bağırsağına açılan bölümünde tıkanıklık, prostat büyümesi, yüksek tansiyon, karaciğer  rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı , 60 yaşın üzerinde olmak ve dar açılı göz tansiyonu gibi durumlarda bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunu söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. İlaç kullanımına rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acilen doktorunuzla görüşmelisiniz.
 6. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Çünkü ilaçla birlikte alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttıracaktır.
 7. Bu ilaç, düşünce ve reaksiyonlarınızı bozacak yan etkilere sahiptir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 8. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı kullanmayınız. Doğmamış bebeğe zarar verebilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Cauphe IM/IV Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç, toplardamar içine veya kas içine enjeksiyon yoluyla uygulanır. İlacın uygulaması dikkat gerektirdiğinden bir sağlık profesyonelinden yardım almalısınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında  düzensizlik ya da çarpıntı, düşük tansiyon, sık idrar yapma isteği  ya da idrar tutukluğu, istem dışı kasılmalar gibi yan etkilerde ilaç alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.

.

İlaç Etken Maddesi: Feniramin

İlaç Marka İsmi: Cauphe IM/IV Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir