CARDOPAN 80 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Valsartan’dır. CARDOPAN 80 mg Film Tablet, yüksek kan basıncını düşürücü bir ilaçtır. Kan damarlarını daraltarak tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin kan damarlarını daraltmasını  engeller. Böylece kan damarları genişler ve kan basıncı düşer. CARDOPAN, 6-18 yaş arası çocuklar ve ergenlerin yüksek tansiyonu (yüksek kan basıncı) ile yetişkinlerde yüksek tansiyonun düşürülmesinde kullanılır. Ayrıca, kalp yetmezliği tedavisinde ve yaşamı iyileştirmek ve ilave kalp sorunlarını azaltmak üzere kalp krizi (miyokard infarktüsü) geçirmiş hastaların tedavisinde de kullanılabilir.

CARDOPAN 80 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. CARDOPAN, kan damarlarının daralmasını önleyerek, kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon (yüksek tansiyon)  ilacıdır.
 3. İlacın kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.
 4. Eğer ciddi karaciğer hastalığınız veya Aliskiren (kan basıncını düşüren bir ilaç) kullanırken, kan şekeri düzeyleriniz yüksekse ve şeker hastası (Tip II diyabet) iseniz veya böbrek yetmezliğiniz varsa; kullanmayınız.
 5. Eğer potasyum düzeyini arttıran ilaçlar kullanıyorsanız, kalp yetmezliğiniz varsa veya daha önce kalp krizi geçirdiyseniz, , böbrek arter damarınızda daralma varsa veya böbrek nakli geçirdiyseniz, Hiperaldosteronizm (böbrek üstü bezlerinin aşırı çalışması sonucu oluşan hastalık) hastalığınız,  böbrek veya karaciğer hastalığınız varsa;  kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz ve kullandığınız tüm ilaçları  söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. Tansiyonunuzun kontrol altına alınması 2 ila 4 hafta sürebilir. Eğer bu süreniz sonunda durumunuzda iyileşme görülmüyorsa doktorunuza başvurunuz.
 7. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 8. Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile, ilacın kullanımına devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 9. Tedaviniz sırasında alkol almaktan sakınınız. Alkol  kan basıncınızın daha da düşmesine, başınızın dönmesine sebep olabilir.
 10. Kullanım nadiren de olsa baş dönmesine sebebiyet verebileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 11. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız CARDOPAN‘ ı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Emzirme döneminde de kullanılmamalıdır.

 

CARDOPAN 80 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş dönmesi, düşük kan basıncı, böbrek işlevinde azalma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Valsartan
İlaç Marka İsmi: CARDOPAN 80 mg Film Tablet

CARDOPAN 80 mg Film Tablet Kullanma Talimatı


CARDOPAN 80 mg Film Tablet Kullanma Talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort