Canesten Krem

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Klotrimazol‘ dur. CANESTEN Krem, mantarların cilt üzerinde büyümelerini ve çoğalmalarını engelleyen bir kremdir. Dermatofitler (cilt hastalıklarına sebep olan mantarlar), mayalar, maya benzeri mantarlar ve küf mantarlarının sebep olduğu derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarında ve Corynebacterium minutissimum adlı bakterinin sebep olduğu deri hastalıklarında kullanımı uygundur.  CANESTEN , el ve ayak parmak aralarında oluşan mantar hastalıkları (atlet ayağı-tinea pedis); kasıklarda ve koltuk altlarında görülen mantar hastalıkları (tinea kruris); avuç içlerinde görülen kronik mantar enfeksiyonu (tinea manum); gövde, kol ve bacaklarda görülen yüzeysel mantar enfeksiyonu (tinea korporis);  genellikle boyun, göğüs, kolların üst kısımları  ve sırtta görülen beyazdan pembeye veya bronz renkten kahverengiye kadar değişen renklerdeki lekeler ve hafif pullanma ile belirgin mantar enfeksiyonu (tinea versicolor) ile bakteri Corynebacterium’ un neden olduğu kasık bölgesi, erkek cinsellik organı, testisler ve bayanlarda vajinanın dış bölgesi,  koltuk altı ve meme altlarında ince kabuklaşma gösteren kırmızı veya kahverengi lekelerle belirgin bulaşıcı deri hastalığı (eritrazma) tedavisinde kullanılmaktadır.

Canesten Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. CANESTEN,  derinin yüzeysel mantar enfeksiyonu tedavisinde ve bulaşıcı cilt hastalığı eritrazma tedavisinde kullanılmaktadır.
 3. Doktor tarafından önerilmediği takdirde diğer topikal ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.
 4. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 5. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız.
 6. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymeyiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Ayaklar yıkandıktan sonra parmak aralarını tamamen kurutunuz ve çoraplarınızı her gün düzenli olarak değiştiriniz.
 7. Tedavinin tam olarak başarıya ulaşması için hijyenik şartlara özenle uyulmalıdır. Çamaşırlarınız ( bezler, havlular ve iç çamaşırlar) mümkün olduğunca pamuklu olmalı, her gün değiştirilmeli ve kaynatılarak yıkanmalıdır.
 8. Yıkandıktan sonra, hastalıklı bölgeyi iyice kurulayınız ve kullandığınız bez ve havluları her gün değiştiriniz.
 9. Eğer ilacı yüzünüze uygulayacaksanız, gözünüze temas ettirmeyiniz.
 10. Erkeklerde cinsel organa veya kadınlarda vulvoya (vajinanın dış bölgesine) uygulandığında doğum kontrolü amacıyla kullanılan prezervatif (kondom) ve diyafram gibi ürünlerin etkinliğini ve güvenilirliğini azaltabilir.
 11. Mikotik balanit (erkek cinsellik organında oluşan mantar enfeksiyonu) veya bayanlarda vulvit (vajinanın dış bölgesi) tedavisinde dikkatli  kullanılmalıdır.
 12. İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez ya da daha kötüleşirse doktorunuzla görüşünüz.
 13. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız
 14. Gözünüze temasından kaçınınız.
 15. İlacı uyguladığınız bölgede şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı gibi durumlardan herhangi biri görüldüğünde ilacı kullanmayı bırakıp, derhal doktorunuza başvurunuz.
 16. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.

 

Canesten Krem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi yıkayarak temizleyiniz ve iyice kurulayınız. Kremi, hastalıklı bölgeye hafif hareketlerle masaj yapar gibi sürerek emilmesini sağlayınız.  Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız.
 3. Hastalıklı bölgeye günde 2-3 defa uygulanmalıdır.
 4. Tam iyileşme sağlanabilmesi ve enfeksiyonun tekrarlamasını önlemek için şikayetlerin kaybolmasından sonraki 2 hafta daha tedaviye devam edilmesi önerilir.
 5. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için ilacı düzenli şekilde ve yeterli sürede kullanınız.
 6. Mantar, maya ve küflerin sebep olduğu mantar enfeksiyonlarında tedavi süresi 3-4 hafta,
  Eritrazma tedavisinde 2-4 hafta
  Pityriasis versicolor tedavisinde  1-3 hafta
  Candida vulvitis ve Candida balanitis  tedavisinde 1-2 hafta süreyle kullanılır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. İlacı uyguladığınız bölgede ödem, kaşıntı, kızarıklık, tahriş ve yanma hissi gibi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde doktorunuza başvurunuz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Klotrimazol
İlaç Marka İsmi: Canesten Krem

Canesten Krem Kullanma Talimatı


Canesten Krem Kullanma Talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir