CANDEXIL Plus Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Kandesartan ve Hidroklorotiyazit‘ dir. CANDEXIL PLUS 16/12,5 mg Tablet‘ in içeriğindeki etkin madde Kandesartan, kan damarlarını daraltarak tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin kan damarlarını daraltmasını  engeller. Kan damarlarını gevşeterek ve genişleterek kan basıncını düşürür, kan akışını verimli hale getirir. Bu da kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır,  çalışma yükünü azaltır. Diğer etkin madde Hidroklorotiyazit ise vücuttaki suyun ve sodyum gibi tuzların idrar ile vücuttan atılımını sağlayarak kan basıncını düşürür. CANDEXIL PLUS, kalp ve dolaşımı (toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışı) düzenleyen ve vücutta üretilen idrar miktarını arttıran bir ilaçtır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon, yüksek kan basıncı) tedavisinde kullanılır. Tek başına Kandesartan ya da  Hidroklorotiyazid kullanımı ile kan basıncının düşürülemediği ve iki ayrı ilacın birlikte kullanılmasının gerekli görüldüğü hastalarda  CANDEXIL PLUS Tablet, tek ilaç olarak kullanılmaktadır.

CANDEXIL PLUS 16/12,5 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. CANDEXIL PLUS, kalp ve dolaşımı  düzenleyen, vücutta üretilen idrar miktarını arttıran bir ilaçtır.
 3. Eğer ciddi derecede karaciğer bozukluğunuz veya safra yolları tıkanıklığınız varsa veya ciddi böbrek yetmezliğiniz, safra yollarınızda tıkanıklık varsa, gut hastalığınız varsa ya da kanınızda potasyum düzeyi sürekli düşük ise veya kanınızda kalsiyum düzeyi sürekli yüksek ise; CANDEXIL PLUS ‘un kullanımı sizin için uygun değildir.
 4. Eğer karaciğer, böbrek veya kalp ile ilgili problemleriniz varsa ya da kalp yetmezliğiniz varsa veya daha önce felç geçirdiyseniz, diyalize giriyorsanız ya da yakın zamanda size böbrek nakli yapıldıysa, Hiperaldosteronizm (böbrek üstü bezlerinin aşırı çalışması sonucu oluşan hastalık) hastalığınız varsa, astım veya alerjiniz varsa, şeker hastasıysanız,  kan basıncınız düşükse, kusuyorsanız, yakın zamanda fazla miktarda kustuysanız veya ishalseniz; CANDEXIL   PLUS ‘u kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz ve kullandığınız tüm ilaçları  söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. CANDEXIL PLUS ‘un kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.
 6. Oturur veya yatar durumda iken ayağa kalkarken hızlı hareket etmekten kaçınınız. Hızlı bir şekilde doğrulmak veya ayağa kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça ve tutunarak kalkmaya özen gösteriniz.
 7. Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile, ilacın kullanımına devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 8. İlacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 9. Düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 10. CANDEXIL PLUS ‘un kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 11. Tedaviniz sırasında alkol almaktan sakınınız. Alkol  kan basıncınızın daha da düşmesine, başınızın dönmesine sebep olabilir.
 12. Eğer herhangi bir ameliyat olma durumunuz varsa, cerrahi operasyondan belli bir süre önce doktorunuza veya diş hekiminize CANDEXIL PLUS ‘u kullandığınızı söyleyiniz.
 13. Kullanımı cildinizi güneşe karşı hassas hale getirebilir. Güneş ışınlarından ve solaryum gibi yapay ultraviyole ışınlardan  uzak durunuz.
 14. Kullanım nadiren de olsa baş dönmesine sebebiyet verebileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 15. CANDEXIL PLUS, 18 yaşın altındaki çocuklarda ve ergenlerde kullanılmaz.
 16. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız CANDEXIL PLUS ‘u kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve  kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Emzirme döneminde de kullanılmamalıdır.

CANDEXIL PLUS 16/12,5 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.
 3. Günlük önerilen doz : günde 1 defa 1 CANDEXIL PLUS Tablettir.
 4. Tercihen yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Solunum yolu enfeksiyonu, baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik hissi, halsizlik, idrarda şeker bulunması,  kan testi değerlerinde anormallik yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Kandesartan, Hidroklorotiyazit
İlaç Marka İsmi: CANDEXIL PLUS 16/12.5 mg Tablet
Sırasıyla; Kalp Damar Sistemi, Renin-Anjiyotensin Sistemi, Anjiyotensin II Antagonistleri Kombinasyonları, Anjiyotensin II antagonistleri ve diüretik, ve kandesartan + hidroklorotiazid şeklinde sınıflandırılmış olup, C09DA06 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz CANDEXIL PLUS, DEVA HOLDING firmasının ürünüdür.

CANDEXIL PLUS 16/12.5 mg Tablet Kullanma Talimatı


CANDEXIL PLUS 16-12.5 mg Tablet Kullanma Talimatı

CANDEXIL PLUS 16/12.5 mg Tablet Kısa ürün bilgisi

CANDEXIL PLUS 16-12.5 mg Tablet Kısa ürün bilgisi

CANDEXIL PLUS da dahil hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz CANDEXIL PLUS’ı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. CANDEXIL PLUS’ı size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız rahatsızlığınızda daha çabuk bir iyileşme sağlamaz. CANDEXIL PLUS ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.

 

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort