Budenofalk Enterik Kaplı Mikropellet İçeren Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Budesonid’dir.  Budenofalk Enterik Kaplı Mikropellet İçeren Kapsül, vücutta iltihaba sebep olabilecek maddelerin, vücuda salınmasına engel olan bir ilaçtır . İnce bağırsağın bir bölümünü ve kalın bağırsağın bir bölümünü etkileyen  hafif ve orta şiddette  Crohn hastalığı (kronik iltihabi bağırsak hastalığı) tedavisinde ve kronik sulu ishal belirtilerine sahip kollajenöz kolit tedavisinde kullanılır.

Budenofalk Enterik Kaplı Mikropellet İçeren Kapsül   Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İnce bağırsağın bir bölümünü ve kalın bağırsağın bir bölümünü etkileyen  hafif ve orta şiddette  Crohn hastalığı (kronik iltihabi bağırsak hastalığı) tedavisinde ve kronik sulu ishal belirtilerine sahip kollajenöz kolit tedavisinde kullanılır.
 3. Bağırsaklarınızda bakteri, mantar, amib, ya da virüs kaynaklı bölgesel iltihaplanma varsa ya da karaciğer  bozukluğunuz (hepatik sirozun geç evresi) varsa; kullanılmamalıdır.
 4. Eğer tüberküloz (verem) hastalığınız varsa ya da şeker hastalığı, yüksek  tansiyon, osteoporoz (kemiklerde kırılmaya yatkınlık),  mide veya bağırsak ülseri, bağırsak tıkanıklığı, göz içi basınç artışı (glokom), katarakt varsa veya ailenizde diyabet ve glokom varsa; kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 5. Tedaviniz sırasında hasta kişilerden ve enfeksiyon veya bulaşıcı hastalık (kızamık, su çiçeği gibi) geçiren kişilerle temastan kaçınınız.
 6. Tedavi gördüğünüz sürece canlı aşı yaptırmaktan kaçınınız.
 7. Tedaviniz sırasında greyfurt  ve greyfurt suyu tüketmeyiniz. Çünkü greyfurt suyu ilacın  etkisini arttırır.
 8. Tedavi süresi yaklaşık olarak 8 haftadır. İlacın iyi etkilerini göstermesi 2-4 haftayı bulabilir. Tedavi hemen kesilmemeli, gittikçe azalan dozlarla sonlandırılmalıdır.
 9. Çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

Budenofalk Enterik Kaplı Mikropellet İçeren Kapsül ‘ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemeklerden yaklaşık 30 dakika önce alınmalıdır. Önerilen doz günde 3 kez 1 er kapsüldür.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

İlaç Etken Maddesi:  Budesonid
İlaç Marka İsmi: Budenofalk Enterik Kaplı Mikropellet İçeren Kapsül

Budenofalk Enterik Kaplı Mikropellet İçeren Kapsül Kullanma Talimatı


budenofalk-enterik-kapli-mikropellet-iceren-kapsul-kullanma-talimati

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir