Borneral Film Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Ornidazol’dur. Borneral Film Tablet, vücuttaki bakteriler ve parazitlerle savaşarak , bakteri ve parazitlerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir. Borneral, üreme ve boşaltım sistemi enfeksiyonlarında (trikomoniyaz: kadınlarda vajinada yanma, kaşıntı ve kirli akıntı ile belirgin enfeksiyon ve erkeklerde ise idrar kanalı iltihabı, prostat iltihabı gibi); karın içinde meydana gelen enfeksiyonlarda (karın zarı iltihaplanması);  karaciğer, akciğer,  böbrek ve dalak gibi birtakım iç organlarda görülen enfeksiyonlarda ve karın bölgesinde kramplar, karında şişlik, mide bulantısı ve sulu ishal ataklarıyla belirgin bağırsak enfeksiyonu ( Giardia enfeksiyonu) tedavisinde kullanılmakla birlikte cerrahi müdahaleler sonrasında oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesi için de  kullanılmaktadır.

 

Borneral Film Tablet  Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Borneral,  bakteri ve parazitlerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir.
 3. Borneral kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile ilacınızı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamıyla tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 4. Tedavi süresince alkol almaktan kaçınınız. Tedavi bitiminde ilaç alımını bıraktıktan sonra da en az 3 gün süreyle alkol almayınız. Aksi takdirde mide bulantısı, kusma, ciltte kızarıklıklar, hızlı kalp atışları gibi durumlara maruz kalabilirsiniz.
 5. Karaciğer hastalığınız ya ya da epilepsi, MS gibi merkezi sinir sistemi ile ilgili bir hastalığınız varsa Borneral’i kullanmadan önce doktorunuza, durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 6. Borneral soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 7. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde çok gerekli olmadıkça kullanılmamalıdır.

Borneral Film Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemeklerden sonra tok karnına alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2.  Mide bulantısı, kusma, tat alma bozukluğu, baş ağrısı, baş dönmesi, koordinasyon bozukluğu, titreme, nöbet, geçici bilinç azalması, karaciğer fonksiyon testlerinde anormallik ve deri döküntüsü  seyrek görülen yan etkilerdir. Bu durumlardan  herhangi biri görüldüğünde doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Ornidazol
İlaç Marka İsmi: Borneral 250 mg Film Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir