BITERAL 500 mg Vajinal Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Ornidazol‘ dur. BITERAL 500 mg Vajinal Tablet, vajinal bölgede bakteri ve parazitlere karşı etki gösteren antibakteriyel ve antiprotozoal bir ilaçtır. BITERAL, kadınlarda  vajinal bölgede kaşıntı, kızarıklık, şişme, yanma, beyazımsı gri ya da köpüklü, sarı yeşilimtırak, bazen de kötü kokulu akıntı ile belirgin trikomonas  kaynaklı vajinit (vajina iltihaplanması) tedavisinde kullanılmaktadır.

BITERAL 500 mg Vajinal Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. BITERAL Vajinal Tablet kesinlikle yutulmamalıdır. Sadece vajinal kullanım içindir.
 3. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate alınız. Reçete edilen süre boyunca kullanınız. İlacın kullanımını vaktinden önce bırakmanız halinde eski şikayetleriniz tekrarlayabilir.
 4. Tedaviniz süresince cinsel ilişkiden kaçınınız.
 5. Enfeksiyonun tekrarını önlemek için eşinizinde sizinle birlikte ilacın ağızdan alınan tablet formu ile tedavi olması gerekmektedir.
 6. Tedaviniz süresince ve sonrasında kişisel hijyene özen gösteriniz. Yeni bir enfeksiyon oluşmaması için kullandığınız çamaşır ve havluların  pamuklu  olmasına dikkat ediniz, kullandığınız çamaşırınızı her gün değiştiriniz ve genital bölge temizliğini ihmal etmeyiniz.
 7. Tedavi süresince alkol almaktan kaçınınız. Tedavi bitiminde ilaç alımını bıraktıktan sonra da en az 3 gün boyunca alkol almayınız. Aksi takdirde mide bulantısı, kusma, ciltte kızarıklıklar, hızlı kalp atışları gibi durumlara maruz kalabilirsiniz.
 8. Karaciğer hastalığınız ya ya da epilepsi, MS gibi merkezi sinir sistemi ile ilgili bir hastalığınız varsa;   kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde çok gerekli olmadıkça kullanılmamalıdır.

BITERAL 500 mg Vajinal Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Sırtüstü yatar pozisyonda bacaklarınızı hafifçe yukarı doğru çekiniz.  Ellerinizi yıkayıp, tableti parmağınızla yavaşça vajinanızın iyice derinine yerleştiriniz. Ve yaklaşık yarım saat ayağa kalkmayınız. Vajinal tabletin uygulanması için en uygun zaman gece yatmadan hemen öncedir. Bu sayede tablet bütün gece vajinanın içerisinde kalacaktır.
 3. Günde 1 defa gece yatmadan önce 1 tablet vajinaya uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

İlaç Etken Maddesi: Ornidazol
İlaç Marka İsmi: BITERAL 500 mg Vajinal Tablet

BITERAL 500 mg Vajinal Tablet kullanma talimatı


Biteral-500-mg-Vajinal-Tablet-İlaç-Prospektüsü

BITERAL 500 mg Vajinal Tablet kısa ürün bilgisi


BITERAL 500 mg Vajinal Tablet kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir