Bisakol Enterik Kaplı Draje

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Bisakodil’dir. Bisakol Enterik Kaplı Draje, kalın bağırsaktaki kasların kasılmalarını sağlayarak dışkı çıkarmayı kolaylaştıran bir müshil ilacıdır. Bağırsak boşaltılması ve kabızlık tedavisinde kullanılır.

Bisakol Enterik Kaplı Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kalın bağırsaktaki kasların kasılmalarını sağlayarak dışkı çıkarmayı kolaylaştıran bir müshil ilacıdır. Bağırsak boşaltılması ve kabızlık tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer dışkı yapma düzeninizde ani bir değişiklik fark ettiyseniz ve bu durum 2 haftadan uzun sürdüyse, bir müshil ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 4. İlacın uzun süre kullanımı alışkanlık yapabilir. İlacın uzun süre kullanımı, müshil bağımlılığı, kronik kabızlık ve normal bağırsak fonksiyonunun kaybına  neden olabilir. Bunun için bu ilacı 1 haftadan daha fazla kullanmayınız.
 5. İlacı kullandıktan sonra rektal kanama olması veya dışkı yapamama durumu başka bir hastalığın belirtisi olabilir, acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. Eğer mide bulantısı, karın ağrısı ve kusmanız varsa, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 7. Eğer akut (kısa süre içinde gelişen) apandisit, ishal, bağırsak tıkanması ve nedeni bilinmeyen karın ağrısı durumlarından herhangi biri var ise bu ilacı kullanmayınız.
 8. İlacı, antiasit aldıktan veya süt içtikten sonraki 2 saat içinde almayınız.
 9. İlacı etkisinin görülmesi 6 saati bulabilir.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Bisakol Enterik Kaplı Draje’nin kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İshal, kramp, düşük tansiyon, idrarda ve dışkıda renk değişikliği gibi hafif yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Bisakodil

İlaç Marka İsmi: Bisakol Enterik Kaplı Draje

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort