BIOFENAC Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi  Aseklofenak‘tır. BIOFENAC 100 mg Film Tablet, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik faktörleri azaltan, iltihap giderici ve ağrı kesici bir ilaçtır. BIOFENAC, osteoartrit (kireçlenme), romatoid artrit ve ankilozan spondilitin belirti ve bulgularının tedavisi ile akut gut artriti ağrıları, bel ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı gibi akut kas-iskelet sistemi ağrıları, diş tedavisi ve diş eti iltihabına bağlı ağrılar, ortopedik ameliyat sonrası  görülen şişlik ve ağrı, kaza veya spor yaralanmalarına bağlı burkulma-incinme-ezilmelerde oluşan şişlik ve ağrılarda ve bayanlarda adet dönemi (dismenore) ağrılarında  kullanılmaktadır. Ayrıca ateş düşürücü etkisi de vardır.

Osteoartrit (Kireçlenme): Eklemlerde kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta incelme, aşınma ve tahribatın ortaya çıktığı bir eklem hastalığıdır.
Romatoid artrit: Halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen esas olarak eklemlerde ağrı, şişlik, tutukluk ve fonksiyon kaybına yol açan, ancak vücuttaki diğer organları da etkileyebilen, yangılı, kronik  bir iltihaplı eklem hastalığıdır.
Ankilozan spondilit :Omurlarla kaburgalar arasındaki  eklemler ile omurga, kuyruk sokumu kemiği ve leğen kemiğini birleştiren eklemlerin sertleşmesi, hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize ağrılı ilerleyici, iltihaplı romatizmal bir hastalıktır.
Akut Gut artriti: Ayak parmaklarında, ayaklarda, ayak bileklerinde, diz, dirsek, ellerde ve el bileklerde ani ağrı nöbetleriyle kendini gösterir. En çok ayak baş parmağını etkileyen bir tür eklem iltihabı olan akut gut artriti, kanda bulunan ürik asit oranının artması nedeniyle meydana gelen bir hastalıktır.

BIOFENAC Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. BIOFENAC, iltihap giderici ve ağrı kesicidir.
 3. Ciddi kalp yetmezliğiniz, orta veya şiddetli böbrek veya karaciğer yetmezliğiniz varsa ya da  iltihap veya ağrı kesici ilaçlara (örneğin ibuprofen,  diklofenak, Asetilsalisilik asit/Aspirin gibi) alerjiniz varsa veya aktif veya şüpheli mide-bağırsak ülseri ya da mide bağırsak kanamanız varsa; kullanmayınız.
 4. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi, felç veya beyin kanaması öykünüz varsa ya da kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması, kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip, karaciğer veya böbrek rahatsızlığınız varsa; kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz.
 5. Kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. Kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 6. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarda kullanmayınız.
 7. Kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 8. Yaşlı hastalarda mide ve bağırsaklarda kanama riski daha yüksek olduğundan, dikkatli kullanılmalıdır.
 9. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 10. •18 yaş altı çocuklar ve ergenlerde kullanılmamalıdır.
 11. Baş dönmesi, göz kararması, sersemlik gibi yan etkiler görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri sizde varsa, araç ya da makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktivitelerden kaçınınız.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

BIOFENAC Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte tok karnına alınız.
 3. Günlük önerilen doz: Sabah ve akşam 1 er tablet olmak üzere günde 2 tablettir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Sersemlik hali, bulantı,  ishal, hazımsızlık, karın ağrısı ve karaciğer enzimlerinde artış yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Aseklofenak
İlaç Marka İsmi: BIOFENAC 100 mg Film Tablet

Ruhsat Sahibi: Almirail S.A., Barselona/İspanya lisansı ile EİP Eczacıbaşı İlaç Pazarlama A.Ş.
Büyükdere Cad. Ali Kaya Sok. No: 5
Levent 34394, İstanbul

Üretim Yeri : Industrias Farmaceuticas Almirall S.A.
Barselona/İspanya

BIOFENAC 100 mg Film Tablet kullanma talimatı

BIOFENAC 100 mg Film Tablet kullanma talimatı

BIOFENAC 100 mg Film Tablet kısa ürün bilgisi


BIOFENAC 100 mg Film Tablet kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir