ALTIGMIN Oral Çözelti

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Rivastigmin’dir.  ALTIGMIN Oral Çözelti, beyindeki sinir hücrelerinin işlevlerini geliştirir. Bunama belirtisi olan kişilerin vücudunda genellikle asetilkolin adlı kimyasalın seviyesi düşüktür. Asetilkolin hafıza, düşünme ve akıl yürütme süreçleri için önemli bir kimyasaldır.Genellikle bunama belirtileri olan kişilerin vücudunda bu kimyasalın seviyesi oldukça düşüktür.  Asetilkolin adlı kimyasalın parçalanıp bozulmasını engeller.  Alzheimer hastalarında görülen hafif ve orta şiddetli hafıza bozukluklarının tedavisinde ve Parkinson hastalığının sebep olduğu hafif ve orta dereceli bunama (demans) tedavisinde kullanılır.

 ALTIGMIN Oral Çözelti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Alzheimer hastalarında görülen hafif ve orta şiddetli hafıza bozukluklarının tedavisinde ve Parkinson hastalığının sebep olduğu hafif ve orta dereceli bunama (demans) tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer epilepsi veya diğer nöbet rahatsızlıklarınız,  astım veya  tıkanmaya yol açan akciğer hastalığınız, idrar yapma probleminiz, prostat büyümesi, kalpte iletim sorunları, kalp ritm bozukluğu rahatsızlığınız, geçmişte yaşanan veya şu an var olan mide veya onikiparmak bağırsağı ülseri ve  karaciğer bozukluğu rahatsızlığınız  var ise ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir.
 4. Herhangi bir ameliyat olma durumunuz var ise ameliyat olmadan belli bir süre önce ilacın alımını durdurmanız gerekebilir. Cerrahınıza ameliyat öncesi bu ilacı kullandığınız süreyi tam olarak bildirmelisiniz.
 5. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için  doz ayarlamaları ve testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. İlacın fayda sağlaması için düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bunun için ilacınız tamamen bitmeden tekrar reçetenize yazdırınız.
 7. İlaç alımına hastanın düzenli olarak ilaç alımını kontrol edebilecek hastadan sorumlu bir kişi olduğu zaman başlatılmalıdır ve ilaç hasta üzerinde iyi sonuç verdiği sürece kullanmaya devam edilmelidir.
 8. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 ALTIGMIN Oral Çözelti’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız ve doz ölçüm kabıyla, tok karnına alınız. Tedaviniz süresince bol sıvı tüketmelisiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağrılı ve zor idrar yapma,  siyah, kanlı veya katranımsı dışkı, kan öksürme ya da kanlı veya kahve telvesi görünümünde kusma, mide ağrısı, mide bulantısı,kusma, iştah kaybı, baş dönmesi hissi, bayılma, göğüs ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı korku, heyecan gibi durumlarda ilacın alımını durdurup tıbbi yardım almak için derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Rivastigmin

İlaç Marka İsmi:  ALTIGMIN Oral Çözelti

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir