ALERFIN 2 mg/5 ml Oral Çözelti

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Klorfeniramin maleat‘tır. ALERFIN 2 mg/5 ml Oral Çözelti, vücutta, doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi alerjik belirtilerin tedavisinde etkili bir antihistaminiktir. ALERFIN, nedeni belli olmayan kronik kurdeşen rahatsızlığında görülen deride kızarıklık, kaşıntı ve şişlik gibi belirtiler  ile mevsimsel alerjik rinitin (saman nezlesi) belirtileri olan  kaşıntı, gözlerde sulanma, hapşırma, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı gibi şikayetlerin giderilmesinde kullanılır.

ALERFIN Oral Çözelti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ALERFIN, nedeni belli olmayan kronik kurdeşen ve mevsimsel alerjik rinitin (saman nezlesi) belirtilerinin giderilmesinde kullanılmaktadır.
 3. Eğer koroner kalp yetmezliğiniz varsa veya epilepsi (sara) hastasıysanız ya da yüksek tansiyonunuz (hiper tansiyon) varsa; kullanmayınız.
 4. •2 yaşından çocuklarda kullanmayınız.
 5. 65 yaş ve üzeri hastalarda doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da  epilepsi (sara), nefes darlığı ya da kronik akciğer hastalığı, bronşiyel astım, amfizem,  yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), kalp hastalığı, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı (diyabet), göz tansiyonu (glokom) veya artmış göz içi basıncı veya prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğunuz varsa;  kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 7. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 8. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttıracaktır.
 9. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç veya makine kullanmak gibi  dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

ALERFIN Oral Çözelti’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.  Tercihen gece yatarken alınması önerilir.

2 ila 6 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz : 4 – 6 saatte bir  1/2 ölçektir.
6 ila 12 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz : 4 – 6 saatte bir 1 ölçektir.
12 yaş ve üzeri çocuklar ve yetişkinlerde günlük önerilen doz : 4 – 6 saatte bir 2 ölçektir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uykululuk hali, uykulu hissetme, dikkat dağınıklığı, koordinasyon bozukluğu, baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, ağız kuruluğu ve yorgunluk yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:   Klorfeniramin maleat
İlaç Marka İsmi: ALERFIN 2 mg/5 ml Oral Çözelti

ALERFIN 2 mg/5 ml Oral Çözelti kullanma talimatı


ALERFIN Oral Çözelti kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir