ALDACTAZIDE Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Spironolakton, Hidroklorotiyazid’dir. ALDACTAZIDE Tablet, vücuttaki fazla tuz, vücutta su tutulumuna neden oluduğundan  tuzun  vücut tarafından emilimini engelleyen güçlü  bir idrar söktürücüdür. Yüksek tansiyon ve felç (inme) riskinin azaltılması  ile ilgili bir ilaçtır.

ALDACTAZIDE Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki fazla tuz, vücutta su tutulumuna neden oluduğundan  tuzun  vücut tarafından emilimini engelleyen güçlü  bir idrar söktürücüdür. Yüksek tansiyon ve felç (inme) riskinin azaltılması  ile ilgili bir ilaçtır.
 3. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, kanda potasyum seviyesinin düşük olması, lupus,  gut hastalığı, astım ve alerji durumlarından herhangi biri ya da birkaçı varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz ki buna göre doz ayarlamalarına ve testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Bu ilacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir. Çünkü yüksek  tansiyon  sıklıkla belirti göstermez.
 5. İdrar yapamama durumunuz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 6. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Çünkü alkol alımı  ilacın yan etkilerini arttıracaktır.
 7. Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Ayrıca böbrek fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 8. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahiptir. Eğer makine ve araç kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 9. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

ALDACTAZIDE Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile birlikte aç karnına veya yemek esnasında yutunuz. İlacınızı hergün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, ishal,  baş dönmesi, baş ağrısı, deri döküntüleri, ilaca bağlı ateş, ereksiyon güçlüğü gibi yan etkiler görülebilir. Genellikle ilaç kesildiğinde bu etkiler kaybolur.

İlaç Etken Maddesi:  Spironolakton, Hidroklorotiyazid

İlaç Marka İsmi: ALDACTAZIDE Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir