ACNEMIX Jel

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Benzoil peroksit ve Eritromisin‘ dir. ACNEMIX Jel, bakterilerin cilt üzerinde gelişimini engeller, cildin dış yüzeyini hafif kurutucu ve soyucu özelliğiyle fazla yağ ve kirin ciltten kolayca temizlenmesini sağlar. Sivilce tedavisinde kullanılır.

 

ACNEMIX Jel Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. ACNEMIX Jel, iltihap oluşumunu ve bakterilerin yayılmasını önleyerek, sivilcelerin giderilmesini sağlar. Etkisini göstermesi iki haftayı bulabilir.
 2. Tedavi devam ederken  güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınınız. ACNEMIX cildinizi güneş ışıklarına  karşı hassas hale getirebilir.  Cildinizde güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 3. Tedavi süresince tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 4. ACNEMIX‘in daha sık ve daha çok kullanımı tedaviden iyi sonuç alınmasını sağlamaz ve ciltte kızarıklık, soyulma, kaşıntı gibi yan etkilere sebep olabilir. Böyle bir durumda ilacın kullanımını azaltabilir ya da ilacın kullanımına birkaç gün ara verebilirsiniz.
 5. ACNEMIX‘in renkli kıyafetlere, çarşaflara, saçlara teması halinde rengini açma ve beyazlatıcı etkisi vardır.
 6. İçindeki topikal bir antibiyotik olan eritromisin adlı etken maddenin, ciltten emilmesi hususu gözardı edilmemelidir. Kolit gelişebilir. Eğer şiddetli ve uzun süren ishal, kanlı dışkı var ise; kullanmayınız.
 7. ACNEMİX’i kesilmiş, yaralı, atopik dermatitli, güneşten veya rüzgardan yanmış cilde, gözlere, dudaklar ve ağız içine sürmeyiniz.
 8. Klindamisin etken maddeli ilaçlar, ACNEMİX Jel ile beraber kullanılmamalıdır.
 9. Tedavi sürerken aşırı irritasyon ya da kuruluk meydana gelirse; kullanım sıklığı azaltılmalı ya da sonlandırılmalı ve hekime müracaat edilmelidir.
 10. Hekim tavsiyede bulunmadıkça, ACNEMİX‘in diğer sivilce ilaçlarıyla eş zamanlı kullanmanız önerilmez.
 11. ACNEMİX, 12 yaşın altındaki çocuklara uygulanmamalıdır.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekimle görüşmeden kullanmayınız.

 

ACNEMIX Jel’in kullanım Şekli:

 1. Hekiminiz ACNEMİX ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir., tedavi süresince muhakkak hekimin direktiflerine uymalısınız.  Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz şekilde etkilemesine sebep olur. ACNEMİX’i size verilen dozlardan daha fazla kullanmayınız.
 2. Tedavi edilecek bölgeyi yıkadıktan sonra kurulayınız ve ardından ACNEMİX Jeli aknelere (sivilcelere) uygulayınız.
 3. Her gün sabahları ve akşamları sürmek kaydıyla günde 2 defa kullanılır. Tedavi süresini hekiminiz belirleyecektir.
 4. Sürülme kıvamına getirilen ACNEMİX Jel üç ay içinde tüketilmelidir.

 

ACNEMIX Jel’in Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, boğaz ve dilde şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. Sürülen bölgede kuruluk, deri renginde değişiklik, yanma, kızarıklık, hassasiyet, kaşıntı ve pullanma ACNEMİX’in seyrek yan etkileridir.

İlaç Etken Maddesi:   Benzoil peroksit, Eritromisin
İlaç Marka İsmi: ACNEMIX Jel

ACNEMİX sırasıyla; Dermatolojikler, Akne ilaçları, Topikal Akne İlaçları, Antiinfektifler ve benzoil peroksit+eritromisin şeklinde sınıflandırılmış olup, D10AF52 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz ACNEMİX , BİLİM İLAÇ SANAYİ firmasının ürünüdür.

ACNEMIX Jel kullanma talimatı


ACNEMIX Jel kullanma talimatı

ACNEMİX %5 + %3 jel Kısa Ürün Bilgisi
BİLEŞİMİ : 1 gram jelde, 50 mg (% 5) benzoil peroksit ve 30 mg (% 3) eritromisin bulunur. Yardımcı maddeler: Dokusat sodyum, Polioksil lauril eter, Etil alkol, Karbomer, Metil salisilat, Limon esansı, Sodyum hidroksit (pH ayarlayıcı) ve saf su
FARMASÖTİK FORM : Jel (Topikal). Karıştırıldıktan sonra beyaz renkli jel halindedir.
FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLER
Farmakoterapötik grubu-ATC Kodu : Akne tedavisinde kullanılan antiinfektifler – D10AF52
Eritromisin, bakteriyostatik bir makrolid antibiyotiktir ancak yüksek konsantrasyonlarda bakterisit etki gösterebilir. Bununla birlikte akne vulgarisin enflamatuvar lezyonlarını azaltmakta eritromisin tarafından oluşturulan mekanizma bilinmemekle birlikte muhtemelen antibiyotik etkinliğe bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir. Benzoil peroksit, sebaseöz follikül ve komedonlarda bulunan bir anaerob olan Proprionibacterium acnes’e karşı etkin olduğu gösterilmiş antibakteriyel bir ajandır. Benzoil peroksidin antibakteriyel etkinliğinin aktif oksijen salımına yol açması nedeniyle oluştuğuna inanılmaktadır. Benzoil peroksit, keratolitik ve deskuvamatif bir etkiye sahip olup bu özelliği de etkinliğine katkıda bulunabilir.
ACNEMİX endikasyonu: Akne vulgariste kullanımı endikedir.
Kontrendikasyon: Eritromisine, benzoil perokside ya da içindeki yardımcı maddelere aşırı hassasiyet geçmişi olanlarda ACNEMİX kontrendikedir.
ACNEMİX’in Raf ömrü: Karıştırılmadan önce  24 aydır. Karıştırıldıktan sonra raf ömrü 3 ay
ACNEMİX Jeli saklamaya yönelik tedbirler:  Karıştırılmadan önce 25°C’den düşük oda sıcaklığında, karıştırıldıktan sonra 2-8°C ‘de buzdolabında saklayınız.

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort