ACARIS 50 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Akarboz’dur. ACARIS 50 mg Tablet, vücutta karbonhidratların sindirimini geciktirerek kandaki şeker seviyesini kontrol etmeye yardımcı olur. Yemeklerden sonra görülen kan şekeri artışını azaltır. Diyabet (şeker hastalığı) tedavisinde ve gizli şeker tanısı konulan hastalarda diyabet (şeker hastalığı) başlangıcının önlenmesinde kullanılır. İnsülin veya ağız yoluyla alınan diğer diyabet ilaçları ile birlikte de kullanılabilir.

ACARIS 50 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Diyabet (şeker hastalığı) tedavisinde ve gizli şeker tanısı konulan hastalarda diyabet (şeker hastalığı) başlangıcının önlenmesinde kullanılır. İnsülin veya ağız yoluyla alınan diğer diyabet ilaçları ile birlikte de kullanılabilir.
 3. Eğer ciddi böbrek yetmezliğiniz veya karaciğer sirozunuz varsa ya da sindirim ve emilim bozukluğuna bağlı kronik bağırsak bozukluğunuz  veya  bağırsakta gaz oluşumunun arttığı bir durumunuz varsa (örneğin bağırsakta tıkanma veya bağırsak ülseri gibi) ; kullanmayınız.
 4. İlacın kullanımına bağlı olarak karaciğer enzimlerinizde belirti vermeyen yükselmeler olabilir. Doktorunuz tedavinizin ilk yılında 3 ayda bir karaciğer enzimlerinizi düzenli aralıklarla kontrol etmelidir.
 5. İlacınızı insülin veya diğer diyabet ilaçlarıyla birlikte kullanıyorsanız kan şekeriniz çok fazla düşebilir. Öğün atlamak, alkol almak, uzun süre egzersiz yapmak veya alkol almak kan şekerinizin düşmesine sebep olur.
 6. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama gibi durumlar kan şekerinizin normalin altına düşmesine yol açar. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma durumları için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 7. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız. İlacınızı, düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız  ve tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 8. İlacın, durumunuzu  iyileştirdiğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan şekeri seviyenizin kontrol edilmesi gerekmektedir.
 9. 18 yaşından küçüklerde kullanılmaz.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

ACARIS 50 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu yemek yemeden önce veya yemek başlangıcında bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İshal, sindirim sistemine ait ağrı ve karın ağrısı yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Akarboz
İlaç Marka İsmi: ACARIS 50 mg Tablet

ACARIS 50 mg Tablet Kullanma Talimatı


ACARIS 50 mg Tablet Kullanma Talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir