A-FERİN PEDİATRİK Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol (160 mg) ve Klorfeniramin maleat (1 mg)’ dır. A-FERİN PEDİATRİK Şurup,  ağrı kesici, ateş düşürücü ve üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtileri giderici etkilere sahiptir. Beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür, ağrıyı keser; vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı üst solunum yollarındaki  alerjik belirtilerde antihistaminik etki eder. A-FERİN PEDİATRİK , soğuk algınlığı, grip, nezle, alerjik nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolu akut enfeksiyonları ile birlikte görülen gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, hapşırma, geniz akıntısı, burun akıntısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kas ağrısı, öksürük, üşüme, ateş ve vücut kırıklığının giderilmesinde kullanılmaktadır. Kullanımı 2 yaş ve  üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir. 2 yaşından küçük çocuklarda doktor kontrolünde kullanılabilir.

A-FERİN PEDİATRİK Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. A-FERİN PEDİATRİK , ağrı kesici, ateş düşürücü ve üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtileri giderici etkilere sahiptir.
  3. •3-5 gün içerisinde ağrı veya ateşin azalmaması yada yeni rahatsızlık belirtilerinin ortaya çıkması halinde ilacın kullanımını kesip, bir doktora başvurunuz.
  4. •5  ardışık günden daha uzun süre kullanmayınız.Uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.
  5. Diğer parasetamol içeren ağrı kesiciler ve antihistaminik içeren ilaçlarla birlikte kullanmayınız.
  6. Karaciğer veya böbrek işlev bozukluğunuz varsa veya anemi hastasıysanız ya da  herhangi bir akciğer hastalığınız varsa; doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Doktor kontrolünde dikkatli kullanılmalıdır.
  7. •2 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.

A-FERİN PEDİATRİK Şurup’un Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. İlacı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
  3. Yemeklerden önce veya yemeklerden sonra kullanılabilir.

•12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde, günlük önerilen doz: günde 4-6 saat ara ile 4 er ölçek;
•6-12 yaş arası çocuklarda, günlük önerilen doz: günde 4-6 saat ara ile 2 şer ölçek;
•2-6 yaş arası çocuklarda, günlük önerilen doz: günde 4-6 saat ara ile 1 er ölçektir.
•2 ila 6 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz: günde 4-6 saat ara ile 1/2 er ölçek;
• 3 ay ila 1  yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz: günde 4-6 saat ara ile 1/4 er ölçektir.
Hekim tavsiyesi olmadan günde 4 defadan fazla kullanılmamalıdır.
2 yaşın altındaki çocuklarda doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, gaza bağlı mide-bağırsaklarda şişkinlik, karın ağrısı, kabızlık, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol, Klorfeniramin maleat
İlaç Marka İsmi: A-FERİN PEDİATRİK Şurup

 

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir